سبد خرید
بلاگ biz tv هدف چیست و چه نقشی در زندگی موفق دارد؟

هدف چیست و چه نقشی در زندگی موفق دارد؟

هدف چیست و چه نقشی در زندگی موفق دارد؟
تاریخ ارسال: 01/03/30
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 15

هدف چیست؟  این سوالی است که شما را تا این مقاله کشانده است. هدف یک مسیر رشد و تعالی برای دستیابی به زندگی موفق است. همه موجودات همچون: کائنات و انسان‌ها برای تحقق اهداف مختلفی در حال حرکت و تلاش هستند.

خلقت روی نظم و هدفی بسیار والا بنا شده است و اگر کسی نتواند رسالت خود را در این چرخه شناسایی کند، برای این طبیعت خدمت کاری بیش نخواهد بود.

 انسان تنها اشرف مخلوقات است که اهدافش را خودش انتخاب می‌کند؛ با وجوداین، انتخاب‌هایش سعادت و شقاوتش را رقم می‌زند.

طی کردن این مسیر طولانی، بدون هدف ممکن نیست چون نه تنها از مسیر رندگی لذت نمی‌برید بلکه به مقصد موردنظر هم نخواهید رسید.

هدف از دستیابی به زندگی موفق، یعنی بتوانید با فشار آوردن به موانع، سختی‌های زیادی را به جان بخرید تا در نهایت به آسانی برسید و زندگی هدفمند تری را بچشید.

در این مقاله، مهمترین اجزای یک هدف مثل: مزایای و ویژگی‌های آن را بیان و افراد هدفمند را بررسی می‌کنیم.

هدف چیست؟

به هر مقصدی که به منظور خاصی(انگیزه)، از ابزارهای لازم و شخصی سازی شده،کمک بگیریم تا به آن برسیم، هدف گفته می‌شود. هدف یک فرایند است که از مراحل زیر تشکیل می‌شود:

 1. مقصد یا هدف
 2. منظور از رسیدن به مقصد یا انگیزه
 3. ابزارها وامکانات لازم در مسیر یا استراتژی

هدف‌گذاری، یک فرایند از تلاش‌های مستمر و فعالانه برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. شاید رویای شما این باشد که معلم، نوازنده یا فیزیوتراپی شوید.

هر یک از این خواسته‌ها، مشمول هدف‌گذاری هستند که با شکستن هریک از آنها به اهداف کوچکتر(فرعی)، رسیدن به آن هدف اصلی را ممکن کنید و در نهایت موفقیت را بچشید.

نکته بسیار مهم درباره زندگی هدفمند این است که شما در مسیر بدست آوردن اهداف خود، رضایت و لذت داشته باشید. باوجوداین، خیلی از افراد راه رسیدن به اهدافشان را سریع طی می‌کنند اما لذتی در میان نیست. این مشکلی اساسی در روان فرد را فریاد می‌زند که کمک از یک روانشناس را پررنگ می‌کند.

هدف

چطور در زندگی اهداف خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب هدف در زندگی یک ضرورت است که باید با توجه به توانایی‌ها، علایق و روحیات هرشخص انتخاب شود. اینکه بخواهید اهداف و خواسته‌های خود را مطابق با نظام‌هاری ارزشی جامعه یا خانواده‌ محقق کنید آسیب‌های جدی روانی را در آینده‌ی نزدیک باید پذیرا باشید.

اگر اهداف خود را پیدا کردید حال نوبت آن است که با تمرکز، نظم و انگیزه به سوی آن گام بردارید. زیرا این سه فاکتور از مهمترین شروط موفقیت هستند.

یک انسان هدفمند با هوشی متوسط، می‌داند از زندگی چه می‌خواهد و هر روز برای هدفش می‌جنگد اما یک انسان باهوشی فوق العاده و بدون‌هدف، نقشه واضحی از آینده‌ خود ندارد. بنابراین، دچار روزمرگی می‌شود و تنها بر ضرب‌المثل هر چه پیش آید خوش آید عنان زندگیش را به دست می‌گیرد.

 1. دستیابی به هر هدفی بهایی دارد.

مهمترین چیزی که در انتخاب هدف باید بدانید این است که، ره صد ساله را یک شبه نمی‌توان طی کرد. برای موفقیت باید آغوش خود را برای درد، تاب‌آوری و تلاش شبانه‌روزی باز کنید. نتایج شیرین و لذت بخشی هر دستاوردی با تلخی‌هایی عجین است که این دو کنار هم به هدف شما معنا می‌بخشند.

 1. منابع درونی (شناخت قدرت ضمیر ناخودآگاه) خود را قیمتی بدانید

بهتر است استعدادها و توانایی‌هایی که از دوران کودکی در ما جوانه زده را نادیده نگیریم. متاسفانه بسیاری از افراد در تله‌ی نظام‌های ارزشی جامعه گیر می‌کنند و بدون شناخت اهدافی که مطابق با توانمندی‌هایشان است وارد زمین بازی می‌شوند که برای آنها نیست.

در نتیجه، انتخاب اهداف بزرگ و فراتر از توانشان آنها را با مشکلات فراوانی در مسیر روبرو می‌کند که فرد را در تله بی‌ارزشی قرار می‌دهد. هر که را بهر کاری ساختند.

 

بیشتر بخوانید:

خلاقیت چیست؟

 1. اشتیاق سوزان برای رسیدن به هدف ضروری است

اگر طبق علایق و رسالت درونی‌تان هدف خود را انتخاب کنید؛ اشتیاق سوزان برای دستیابی سریعتر به آن بوجود می‌آید.

اگر احساس می‌کنید در یک زمینه‌ خاص استعداد دارید، بیشتر برای رقابت وپیشرفت در آن آماده خواهید بود.

برای پیدا کردن علایقتان لازم نیست به کارهایی که با میل زیاد انجامشان می‌دهید، توجه کنید. فقط لازم است کشف کنید در پس، کارهایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید چه اصول شناختی وجود دارد.

 1. شکست و تلاش‌های بی‌نتیجه جزئی از مسیر موفقیت هستند

موفقیت مسیری صاف و هموار نیست؛ بلکه پر از چالش‌هایی است که توانایی حل مسئله می‌طلبد. برای درست انجام دادن و واقف شدن بر مجموعه فعالیت‌هایی که برای دستیابی به هدف موردنیاز است باید شکست را پذیرا باشید.

تا خرابکاری نکنید رشد نمی‌کنید.  اگر فکر می‌کنید که ترس از شکست شما را به فردی احمق و بی استعداد تبدیل می‌کند باید بگویم با خودتان مواجه شوید. احساس شرم و ترس خود را واکاوی کنید تا بدانید محرک آن درونی یا بیرونی است.

هدف

 1. تغییر دادن و تاثیر گذاشتن را انتخاب کنید

با تغییر درونیات خود، می‌توانید دنیا را به جای بهتری تبدیل کنید تا تاثیر آن بر دنیای بیرون را مشاهده کنید. برای ایجاد یک زندگی سالم باید مسئولیت اجتماعی خود را بدرستی به اجرا بگذارید تا به هدفی والا که رضایت خلق و تحول زندگی آنهاست برسید.

برای مثال: یک ورزشکار با تربیت بدنی و ذهنی خود می‌تواند نیروهایی قوی پرورش دهد تا دنیا را به جایی بهتر تبدیل کند.

 1. برای نجات خود کاری کنید

فرض کنید کسی به شما می‌گوید تا چند ماه فرصت زندگی دارید آنگاه چه می‌کنید؟ قطعا رو به کارهای موردعلاقه خود می‌برید. یا اگر سوال را اینطور مطرح کنیم که اگر کاری برای خودتان نکنید، می‌میرید! آنگاه چه‌کاری می‌کنید تا نمیرید؟

حالا اگر علاقه‌مندی‌هایتان، معلوم شدند آنها را یادداشت کنید، و یک به یک انجام دهید. اگر آن کارها قرار است شما را به چالش بکشند امتیاز بیشتری خواهید داشت.

مزایای داشتن هدف در زندگی چیست؟

بی‌شک فواید داشتن هدف در زندگی آنقدر قابل لمس و سازنده است که بر هدفمند نبودن  و وقت تلف کردن ارجحتر است.

جهت دادن به زندگی

اهداف، جهت و مسیری برای رسیدن به خواسته‌ها را نشان می‌دهند. آنها شما را به سمت عملگرایی، تبیین نقشه راه و مسیری روشنی برای یادگیری جهت می‌بخشند. اهداف به شما در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بهتر وهمچنین مدیریت موثرتان کمک می‌کنند.

نظم و تمرکز بخشیدن

اهداف به زندگی نظم می‌بخشند. به این معنی که با برداشتن قدم‌‌های کوچک و روزانه، شما مجبور می‌شوید در پرورش مجموعه‌ای از عادات و رفتارهای سازنده تلاشتان را از پیش بیشتر کنید.

برای اجرای صحیح برنامه‌‌ی روزانه، نیاز است لیستی از کارهای انجام دادنی از هر روز خود را از شب قبل آماده کنید اما آن را روی بازه زمانی خاص یا دقیقی تنظیم نکنید.

افزایش اعتماد‌ به نفس و عزت نفس

توانایی تحقق آرزوها و خواسته‌هایتان، اعتماد به نفستان را محکم  و شما را به عرصه موفقیت دعوت می‌کند. تمامی این توانایی‌ها از عزت نفس ناشی می‌شود آنجا که شما برای خود ارزش قائل می‌شوید و برای سعادت و موفقیت خود وارد میدان می‌شوید.

هر چه در این مسیر تلاش کنید و بر انجام دادن کارهای منظم و کوچک روزانه پافشاری کنید آنگاه این موفقیت‌های کوچک ببشمار،.اعتمادبه‌نفس زیادی به شما خواهد داد.

قدرت تصمیم‌گیری

اهداف با چالش‌ها و مسائلی که برایتان ایجاد می‌کنند، قدرت تصمیم‌گیری شما را بهبود می‌بخشند. در نتیجه، به حفظ هر چه بیشتر انرژی و تمرکز شما کمک می‌کنند.

 اهداف یک چارچوب روشن برای مدیریت وقت و انرژی، به شما می‌دهد. بنابراین، هنگامی که فرصت‌هایی طلایی به وجود می‌آیند، قدرت تصمیم‌گیری شما را تحریک می‌کند تا در مورد اقدامات فوری، مهم و خیلی مهم خود سریع وارد عمل شوید و  تصمیم گیری کنید.

هدفگذاری

امید و انگیزه بخشیدن

هدف در زندگی به شما انگیزه می‌دهد که صبح از خواب بیدار شوید و به کارهایی که دوست دارید انجام دهید مشغول شوید تا در نهایت خوشبختی و احساس شعف حاصل از دستیابی به هدف را بچشید. داشتن هدف در زندگی، نه تنها در مورد شکست بلکه در مورد پشتکار و عزم نیز، آموزه‌هایی ارزشمندی برایتان به ارمغان می‌آورد.

آینده را در دست گرفتن

هدف و برنامه داشتن شما را از آشفتگی، سردرگمی و کلافگی نجات می‌دهد. به این معنی که از زمان حال بهترین استفاده را ببرید و برای آن برنامه داشته باشید؛ تا آینده روشنی را با اقدامات موثر خود بسازید.  دیگر به این موضوع فکر نمی‌کنید که از تمام دوستان و اطرافیان خود عقب مانده‌اید.

ویژگی های یک هدف درست چیست؟

هدف در زندگی با ویژگی‌هایی تعریف می‌شود که استفاده از آن ویژگی‌ها، می‌تواند آن را به یک هدف درست تبدیل کند. اهداف باید SMART باشند به این معنا که مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل ‌دستیابی و واقع‌بینانه باشند.

هنگام تعیین اهداف، اطمینان پیدا کنید که هر یک از المان‌های SMART را برای آنها لحاظ کنید.

مشخص و معین باشد

اهداف باید مشخص و دقیق تعریف شوند تا بدانید چه انتظاراتی از شما را می‌خواهند پوشش دهند. برای مثال: گرفتن مدرک دییجتال مارکتینگ یک هدف واضح و دقیق است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

هدف چیست

قابل اندازه گیری باشد

شما باید بسنجید که در چه بازه‌زمانی مشخصی می‌توانید به هدف تعیین شده دستیابی داشته باشید.

برای مثال: گرفتن مدرک دیجیتال مارکتینگ، 9 ماه طول می‌کشد.

اگر این زمان وجود نداشته باشد هدف شما بلاتکلیف می‌ماند و شما خود را ملزم به تحقق این هدف نمی‌دانید و آن را به تعویق می‌اندازید.

دست‌یافتنی باشد

گرچه هدف نباید رویایی و غیرواقع‌بینانه انتخاب شود، باید چالشی در آن نهفته باشد تا نتوان خیلی راحت هم به آن دستیابی پیدا کرد. دور شدن از واقعیت و ماهیت فعلی خود که دربرگیرنده تمامی توانایی‌ها و امکانات شما می‌شود هدف را غیرقابل دستیابی می‌کند.

برای مثال: شما دانشجو دکتری هستید و در همزمان میخواهید یک دوره بسیار جامع در زمینه دیجیتال مارکتینگ را بگذرانید اما منابع زمانی شما بسیار محدود است، پس این هدف دست‌یافتنی نیست.

محدود به زمان باشد

اهداف درست، محدود به زمان هستند. اهداف بطور کلی به سه دسته کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند که هر کدام بازه‌های زمانی مخصوصی را به خود اختصاص می‌دهند.

هدفی که زمانبندی نداشته باشد مثل همان شنبه‌ای است که هیچ‌وقت نمی‌آید. برای مثال: تا پایان آذر 1401 باید مدرک دیجیتال مارکتینگ را دریافت کنم.

دارای سیستم ارزیابی باشد

اگر اهداف خود را در بازه‌زمانی مشخصی مانند: ماهانه، سه‌ماه و سالانه تنظیم کرده باشید باید در انتهای هر ماه میزان تحقق آنها را بسنجید تا ببینید چقدر از هدفتان محقق شده است و درصورتیکه محقق نشده باشد، کجای کار مشکل داشته است. بعد از کشف مشکل باید برنامه‌ متفاوتی برای اصلاح هدف خود داشته باشید و مجدد آن هدف را برنامه‌ریز کنید تا در نهایت آن را تحقق ببخشید.

ویژگی افراد هدفمند چیست؟

ریسک‌پذیر هستند

بسیاری از افراد قانع و محتاط هستند به همین دلیل کمتر در زندگیشان ریسک می‌کنند، آنها به علت ترس از دست دادن، نمی‌توانند موفقیت و دستاوردهای شگفت‌انگیزی را درکارنامه خود ثبت کنند. هرچند افراد موفق، با اعتمادبه‌نفس زیادی که دارند از ریسک استقبال می‌کنند چون قدرت تجزیه‌تحلیل، تصمیم‌گیری و فکرکردن را در خود پرورش داده‌اند.

عملگرا هستند

عملگرایی و پرهیز از تنبلی و سستی یکی از عوامل مهم موفقیت افراد هدفمند است که روزانه برای رسیدن به مقصد در حال تمرین آن هستند. این افراد مراحل اجرایی نقشه‌راهشان را با جزئیات ترسیم می‌کنند و به‌جای حرف زدن یا ادعا کردن، به سرعت وارد مرحله‌ اجرایی می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید:

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

مسئولیت پذیر هستند

مسئولیت پذیری یعنی اشتباهتان را بپذیرید و از آن یاد بگیرید. افراد زیادی هستند که با اشتباهات در مسیر پیش‌رو، دلسرد و غمگین می‌شوند. بهتر است بگویم، تا اشتباه نکنید چیزی یاد نمی‌گیرید و این اشتباه کردن، مسئولیت‌پذیری شما را نیاز دارد.

اگر کم وکاستی، افراط و تفریطی در تحقق اهداف خود دارید تمامش را به دقت بررسی کنید و مسئولیت حل کردن مشکلات این مسیر را به دوش بگیرید تا موفق شوید.

استمرار دارند

افراد هدفمند، عزت‌نفس بالایی دارند که خود را با استمرار نشان می‌دهد. استمرار داشتن نشانگر یک انسان جنگجو و هدفمند است که می‌داند برای رسیدن به خواسته‌هایش باید مداوم تلاش کند. استمرار به این معنی نیست که خستگی برای یک فرد هدفمند معنا ندارد. فرد موفق ممکن است در مسیر استراحت کند اما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود.

انعطاف‌پذیر هستند

برای موفق شدن باید کارهایی را انجام بدهید که تا بحال انجام نداده‌اید. برای تغییر کردن، بها لازم است و انعطاف‌پذیر بودن یکی از ویژگی‌های مهم این مسیر است.

سازگاری با تغییرات ناخواسته در مسیر هدف، یکی‌دیگر از لازمه‌های رشد و موفقیت در هدفگذاری است. جهان هر روز در حال تغییر است شما هم باید از تغییر استقبال کنید وگرنه، می‌میرید.

آیا شما فردی هدفمند هستید یا خیر؟

اینکه شما فردی هدفمند هستید یا خیر بستگی به نوع شخصیت، محیط رشد، و افراد نزدیکی که با آنها در ارتباط هستید، مرتبط است.  اگر شما فردی هستید که میل به یادگیری، تغییر، برنامه‌ریزی و شکست‌ناپذیری دارید بی‌شک هدفمندی برایتان خوشایند است.

همچنین، توانایی مدیریت زمان و کمک گرفتن از اشخاص تاثیرگذار در زندگیتان می‌تواند تاثیر بسزایی در تقویت هدفمندی شما داشته باشد.

بسیاری از افراد هدفمند عادت خوبی که  دارند این است که سعی می‌کنند تمامی کارها را درحد امکان درست انجام دهند و در شرایطی به افراد نه بگویند. این افراد درک‌ می‌کنند که همه چیز و کس در اولویت نیستند و هر کاری یکباره قابل انجام نیست.

کلام آخر

تمامی نکاتی درباره اینکه هدف چیست؟ را بحث کردیم. هدفگذاری یک فرایند قدرتمند برای تحقق بخشیدن به آینده ایده آل شماست. تنها ایجاد انگیزه، عملگرایی و استقبال از تغییر می‌تواند سه گام اصلی  برای تبدیل شما بک یک فرد هدفمند موثر باشد.

با استفاده از هدف‌گذاری هوشمندانه یا SMART،  روند تعیین اهداف به شما کمک می‌کند تا جایی که توانش را دارید در زندگی خود پیشرفت کنید و خوش بدرخشید. پس ویژگی‌های یک فرد هدفمند و اهداف درست  را بخاطر بسپارید و از آنها برای کشف این مسیر و رهنمون شدن به سمت اهداف خود غافل نشوید.

سوالات متداول

اهمیت هدف در زندگی چیست؟

تنها را رسیدن به سعادت و خوشبختی درونی، کسب دستاوردهای شخصی است که با هدفگذاری، نظم و استمرار پدیدار می‌شود. اهداف هنگامی جامه عمل می‌پوشانند که به درستی و با شناخت منابع، ظرفیت و امکانات شما تنظیم می‌شوند. رسیدن به اهداف در زندگی شخصی نه تنها زندگیتان را دگرگون می‌کند، بلکه احساس رضایت و آرامش را برایتان محقق می‌سازند.

هدفگذاری و انواع آن چیست؟

به طور کلی ، اهداف به دو دسته بلند مدت، و کوتاه مدت طبقه بندی می شوند.  

هدف بلندمدت: هدف اصلی زندگی شماست که معمولا 5 سال یا بیشتر از این مدت قابل دستیابی هستند. در این نوع اهداف برنامه‌های مختلفی فرد برای خود دارد که برای تحقق آنها، اهداف کوتاه مدتی را تنظیم می‌کند. مثل: دریافت مدرک کارشناسی معماری یا تاسیس شرکت

هدف کوتاه مدت: یکی دیگر از انواع هدف، اهداف کوتاه مدت است. این نوع اهداف، اهدافی هستند که فرد در آینده‌ای نزدیک، به آنها دست می‌یابد. این اهداف اغلب، گام‌هایی در مسیر دستیابی به اهداف بلند‌مدت محسوب می‌شوند. مثل رژیم گرفتن، یا ورزش کردن

چگونه برای خود هدف زندگی انتخاب کنیم؟

با کشف استعدادها، علایق و در نظرگرفتن منابع خود می‌توانید اهداف مهم خود در زندگی شناسایی کنید. سپس، دست به‌کار شوید و با قرارگرفتن در علایقتان، خود را محک بزنید. زیرا  تنها با فکر کردن نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد تا دست به عمل نزنید، موفقیت به دنبال آن نخواهد آمد.

اهداف ما باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

 • هدف باید روشن و واضح باشد Specific
 • هدف باید قابل اندازه گیری باشد Measurable
 • هدف باید قابل دسترس باشدAttainable
 •  باید واقع گرایانه باشدRealistic
 •  دارای زمان بندی مشخصی باشدTimely

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود