سبد خرید
بلاگ کسب و کار برند بوک چیست + آموزش طراحی برند بوک

برند بوک چیست + آموزش طراحی برند بوک

برند بوک چیست + آموزش طراحی برند بوک
تاریخ ارسال: 01/12/10
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 17

ممکن است درباره برند بوک چیزهای زیادی شنیده باشید اما هنوز ندانید که از کجا باید شروع کنید؟ یا شاید از خود بپرسید آیا واقعاً برند بوک می‌تواند ارزشی برای شرکت شما ایجاد کند؟

برندبوک را می‌توان به عنوان راهنمای کاربر برند شما توصیف کرد. این ابزار کلیدی ا به همه اجازه می‌دهد تا  تصویر برند خود را با جزئیات و شخصیت‌پردازی در محیط آنلاین و آفلاین به مخاطبان خود بشناسانند.
خواه مدیر برند، مدیر بازاریابی یا ارتباطات یا CDO باشید، اگر به دنبال این هستید که بدانید برندبوک دقیقاً باید شامل چه مواردی باشد در این مقاله، ما تمام اجزای ضروری برای داشتن یک راهنمای برند موفق را شرح می‌دهیم و درباره نحوه ایجاد و طراحی کتاب برند خود، از جمله ویژگی‌هایی مانند پالت رنگ و لوگو، و همچنین عناصر ارتباطی و اطلاعاتی که حول این محور هستند بحث خواهیم کرد.

برند بوک چیست؟

به زبان ساده، کتاب برند (یا راهنمای برند) طرح کلی ماموریت، تصویر و ارزش‌های اصلی برند شما است. برند بوک سندی است که برای توصیف هویت برند شرکت شما استفاده می‌شود. برند بوک مثل یک راهنمای جامع است که در آن ظاهر هویت برند خود را از جمله لوگو، رنگ‌ها، فونت‌ها، حروف چاپی، تصاویر، صداها، بوها و مواد را توصیف می‌کنید.

مهم‌تر از همه، این هویت برند مانند یک طرح DNA (هدف برند) عمل می‌کند و با قرار گرفتن روی لایه‌های جزئی‌تر(طرح، رنگ و فونت‌ها با ترکیب همه این عناصر) یک کتابچه راهنمای برند جامع را به‌وجود می‌آورد که چشم‌انداز روشنی از شرکت و محصول به کارکنان و مشتریان ارائه می‌دهد. هر نام تجاری بزرگ دارای یک برند بوک است، تا جایی‌که برندهای بزرگی از قبیل: اپل، گوگل و کوکا کولا، تا برندهای کوچکتر از داشتن آن‌ سود می‌برند.

به عنوان یک قاعده کلی، یک برند موفق باید دارای موارد زیر باشد:

• نام تجاری
• طرح کلی داستان برند، اخلاق و هدف/ماموریت
• لوگوی برند، تغییرات آن
• پالت رنگی
• فونت‌ها، اندازه ها و تغییرات سبک
• تصاویری که نشان دهنده برند هستند و مثال‌هایی ارائه می‌دهند که از چه تصاویری باید در استراتژی بازاریابی برند استفاده کرد
• زبان برند و سبک ارتباطی (به عنوان مثال رسمی یا غیر رسمی، دوستانه، عامیانه، فاخر)

برند بوک چیست

چرا برندها به برند بوک احتیاج دارند؟

برندها به ۳ دلیل مختلف و اساسی نیاز حوزه فعالیت کسب و کارشان به برند بوک نیاز پیدا خواهند کرد: 

1- یکپارچگی در طراحی برند

مهم نیست که شرکت شما چقدر بزرگ یا کوچک است، یک برندبوک به شما کمک می‌کند تا همه چیز را برای خود سازماندهی کنید و کامل‌ترین و شخصی‌ترین تصویر برند را به مشتری از خود ارائه دهید. برندبوک همه چیز را برای همه افراد سازمان روشن می‌کند، خواه آنها که به تازگی به شرکت ملحق شده باشند یا  آنها که سال‌ها در آنجا کار کرده‌اند. این راهنمای برند تضمین می‌کند تا شما مجموعه‌ای از الگوها را در غالب یک مجموعه یکپارچه برهم منطبق داشته باشید. بنابراین، داشتن یک برندبوک به طراحی اجزاهای مختلفی از قبیل: فونت‌ها، تایپوگرافی، مدل آیکون‌ها و پالت رنگی کمک می‌کند.

2- زبان و لحن برند

برندبوک به تیم بازاریابی کمک می‌کند تا بفهمد از چه زبانی، چه زمانی و چگونه استفاده کنید تا برند  داستانش را نقل کند و بتواند با مشتری ارتباط برقرار کند. این کار دقیق‌ترین و منسجم‌ترین تصویر را از برند ایجاد می‌کند و به آن‌ها یادآوری می‌کند که یک موجود زنده، پویا، در حال توسعه، با شخصیت و صدای خاص خود است.

3- شناخت مشتری از برند

کتاب برند شما بهترین راه برای دستیابی به مشتریان بالقوه و جذب آن‌هاست که در واقع همان ارزش‌ها و اصول را رعایت می‌کنند. همچنین راهی برای ایجاد یک زبان بصری و کلامی مشترک برای همه کسانی است که با نام برند شما در تماس هستند .یونیسف در دستورالعمل‌های برند خود در سال ۲۰۱۷ تاکید می‌کند که کتاب برند آنها یک ابزار ضروری و جزء جدا نشدنی همه ارتباطات است.

شناخت مشتری از برند

آیا شما هم به برند بوک احتیاج دارید؟

یک راهنمای برند به خوبی توسعه یافته ابزاری ضروری برای ایجاد هویت برند است. راهنمای سبک برند که به عنوان کتاب برند یا راهنمای برند نیز شناخته می‌شود به عنوان یک سند کلیدی عمل می‌کند که به سازندگان محتوا کمک می‌کند پیامی ثابت به مخاطبان شما منتقل کنند، بنابراین یک دارایی ارزشمند برای هویت بخشیدن و  شناساندن برند شما به مخاطب است.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

← طرح کسب و کار یا بیزینس پلن چیست؟ →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

مزایای برند بوک برای کسب و کارها چیست؟

1. افزایش درآمد

در مطالعه‌ای توسط فوربس نشان داده شد که برند بوک به کسب‌وکارها کمک کرده است تا به‌طور میانگین ۲۳ درصد افزایش درآمد داشته باشند و این اتفاق زمانی رخ داده است که یک برند در تمام پلتفرم‌هایش سازگاریش را حفظ کند. به همین دلیل است که داشتن یک تیم همگن که از دستورالعمل‌های برند آگاهی داشته باشد، دارایی ارزشمندی محسوب می‌شود.

2. افزایش دسترسی و آگاهی از برند

داشتن یک تیم متحد می‌تواند راهی میانبر برای افزایش دسترسی و آگاهی از برند شما محسوب شود. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی کارکنان یک برند برای ترویج پیام‌های بازاریابی خودشان به میدان آمدند ،۵۶۱ درصد افراد بیشتری را به برند موردنظر جلب کرده‌اند. این به این دلیل است که مردم با «افراد واقعی» ارتباط می‌گیرند و به‌ آن‌ها اعتماد می‌کنند نه یک سازمان یا برند بدون چهره.

3. شناخت برند

داشتن یک رنگ مشخص می‌تواند شناخت برند را تا ۸۰ درصد افزایش دهد. این یکی از اولین چیزهایی است که مغز انسان از یک برند تشخیص می‌دهد، و معمولاً چیزی است که ما را به سمت خود می‌کشاند. داشتن آن رنگ خاص یا ترکیب رنگ عالی که خواندن پیام را آسان‌تر می‌کند، نه تنها از نظر بصری برای مصرف‌کننده جذاب‌تر است، بلکه می‌تواندآگاهی برند شما را تا ۴۰ درصد بهبود بخشد.

 4. وفاداری مشتری

داشتن مشتریان خوشحال وفاداری مشتری را ایجاد می‌کند و یک راه موثر برای راضی نگه داشتن مشتریان این است که تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای آنها فراهم کنید. آیا می‌دانستید که ۹۰ درصد از مصرف‌کنندگان انتظار دارند تجربه برند شما در همه پلتفرم‌ها مشابه باشد؟ بنابراین، رجوع به دستورالعمل‌های برندتان می‌تواند به حفظ آن تجربه بی‌نظیر کمک کند تا اعتماد مشتریان به شما از پیش بیشتر شود.

وفاداری مشتری

5. اعتماد مشتری
اعتماد مشتریان شما بخش مهمی از فروش شما را به عهده دارد که بدون آن شما به سرعت شاهد کاهش درآمد خواهید بود. حضور شبکه‌های اجتماعی در خط مقدم اکثر استراتژی‌های بازاریابی و یک عنصر اصلی برای ایجاد این اعتماد با مشتریان شما است. بنابراین، داشتن یک برند که در همه پلتفرم‌ها از جمله دسته‌های اجتماعی شما، یکسان و قابل تشخیص باشد، بسیار ضروری است، زیرا مصرف‌کنندگان ۷۱ درصد بیشتر از برندی که در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، خرید می‌کنند.

اجزای برند بوک چیست؟

+ پالت رنگی برند

ایجاد پالت رنگی راهی برای ارتقای هویت شماست. این روش تنوع را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید طرح‌های منحصر به فردی را برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید و در عین حال به هویت برند خود وفادار بمانید. اما اگر به‌درستی از رنگ‌ها استفاده نشود، مانند یک شمشیر دولبه عمل خواهد کرد. اگر به وب‌سایت نایک و تبلیغات آن نگاهی بیندازید، خواهید دید که از فونت و سبک تایپ یکسانی در تمام جنبه‌های کسب‌وکار استفاده می‌کند و رعایت همین اصول برای آنها معجزه می‌کند.

ایده‌هایی برای پالت رنگی برندتان شامل موارد زیر می‌شود:

مونوکروماتیک: شامل یک رنگ اصلی و سایه روشن‌های همان رنگ در چرخه رنگ است.
رنگ‌های مکمل: رنگ‌هایی که در چرخه رنگ روبه‌روی هم قرار دارند و در کنار هم بیشترین تضاد را ایجاد می‌کنند. مانند زرد و بنفش.
• رنگ‌های سه‌تایی: رنگ‌هایی که در چرخه رنگ یک مثلث می‌سازند و مانند رنگ‌های مکمل، تضاد ایجاد می‌کنند.
• رنگ‌های هم‌خانواده: رنگ‌هایی که نزدیک به هم هستند. مانند نارنجی، زرد و قرمز

پالت رنگی در برندبوک

+ لوگو

لوگو مانند یک نماینده کوچک از نام تجاری شما است، تصویری آشنا که عموم مردم به صورت بصری آن را می‌شناسند و آگاهانه یا ناخودآگاه شرکت و محصول(های) شما را به یاد می‌آورند. لوگو که شامل اجزایی از قبیل: جزئیات رنگ(ها) و اندازه است باید یادآور این باشد که باید چگونه و در کجا از آن استفاده شود. هنگام طراحی لوگو، سعی کنید ساده و دقیق عمل کنید و  مطمئن شوید که پیام برند شما را به‌خوبی منعکس می‌کند و بیش‌ از حد نامرتب یا گیج کننده نیست. یک مثال عالی، تکامل لوگوی غول اینترنتی آمازون است.

+ لحن

لحن برند شخصیت و مجموعه ارزش‌های برندتان را تجسم و بیان می‌کند. در واقع به افرادی اشاره دارد که آن برند را مدیریت می‌کنند. نوع زبان مورد استفاده شرکت خود را ب در کتاب برند خود مشخص کنید. چه بخواهید یک برند جدی (مانند دانشگاه ییل) یا یک برند ساده و خودمانی باشید که هدف اصلی آن ایجاد ارتباطات معنادار است، باید از زبانی استفاده کنید که منعکس‌کننده شخصیت و اهداف شما باشد. این به برند شما عمق و شخصیت بیشتری می‌افزاید، آن را زنده می‌کند و به آن اجازه می‌دهد در دل جهان نفوذ کند، و به طور همزمان لحنی ایجاد می‌کند که می‌خواهید دنیا با آن برند ارتباط برقرار کند.

+ فونت

هر فونت تاثیر منحصر به فرد خود را بر روی مخاطبان شما خواهد داشت. با طیف وسیعی از حروف چاپی موجود، مطمئناً چیزی را خواهید یافت که دقیقاً نشان دهنده برند شما باشد. این بخش در برندبوک شما باید حاوی تمام نکات دقیق در مورد فونت(هایی) که می‌خواهید در برند خود استفاده کنید باشد. همچنین مکان و نحوه استفاده از هر فونت (به عنوان مثال، در پوسترها، صفحات وب و حتی در کمپین‌های تبلیغاتی باید مشخص شود. شما باید حداقل دو فونت را انتخاب کنید: 1) تایپ فیس اصلی که برای متن اصلی استفاده می‌شود، 2) تایپ فیس ثانویه برای تیترها.

فونت در برندبوک

+ آیکون

آیکن‌ها در جاهای مختلف وبسایت‌ شما قرار می‌گیرند. با اینکه آیکون‌ها شکل ساده‌ای دارند اما نقش مهمی در نمایش شخصیت برند شما دارند. بنابراین باید مطمئن شوید که آنها را به درستی انتخاب کرده‌اید. هنگام طراحی آیکون‌های خود، چک لیستی از تمام عناصری که باید در نظر داشته باشید، زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا روی مرتبط نگه داشتن آنها با برند خود تمرکز کنید. آیکن‌ها ممکن است کوچک باشند، اما به تجربه کلی مشتری در هنگام تعامل با شرکت اضافه می‌کنند و یک تصور منسجم (و در نتیجه قابل اعتماد) به مخاطب می‌دهند.

تمام آیکن‌‌های مورد استفاده خود را در دفترچه راهنمای برند، همراه زمان، مکان و نحوه استفاده از هر آیکون قرار دهید. همچنین مشخص کنید که چه پارامترهایی باید هنگام ایجاد آیکون‌های جدید رعایت شوند.

+ تصویرها

تصاویر می‌توانند پیام، اصول و محصول شرکت شما را منعکس کنند. این تصاویر باید طوری باشند که در طراحی و بازاریابی برند استفاده شوند. هدف از تصویرسازی برند این است که پیام‌های مناسب را با مخاطبان هدف خود برسانید تا در هنگام مواجهه با برند شما احساسات قوی ایجاد کنند.

دستورالعمل هایی را در مورد استفاده از تصاویر و سایر عناصر بصری تعریف کنید که شامل موارد زیر باشند:

• چه نوع تصاویر، تصاویر و نمادهایی برای برند شما مناسب است؟
• از چه ابعادی باید استفاده کرد؟
• کدام رنگ ها باید غالب باشند؟
• چگونه لوگو و برچسب را یکپارچه کنیم؟

+ داستان برند

هر برندی داستانی دارد. و هر شرکتی زمانی فقط در حد یک ایده بوده است. شما می‌توانید داستان برندتان را کوتاه و شیرین تعریف کنید، اما هر چه جزئیات بیشتری از آن بدانید، مشتریان شما بیشتر می‌توانند با برند شما ارتباط برقرار کنند. داستان برند مانند شناختن یک شخص است:

هرکسی را که تا الان می‌شناسید و با آن در ارتباط هستید در ابتدا نمی‌شناختید، اما زمانی که تصویری از تاریخچه شخصی آنها پیدا کردید و به نوعی ارتباط با آن را پیدا کردید، به آن شخص نزدیک شدید. همین اصل در مورد برند شما نیز صدق می‌کند، این برند نیز به خودی خود نوعی موجود زنده است که مجموعه‌ای از ایده‌ها را نشانه گرفته اسن که باید همراه داستان و شخصیت بیان شوند تا افراد بتوانند آن را بشناسند و کم‌کم با آن برند ارتباط بگیرند.

داستان برند

+ ارزش های برند

ارزش برند نشان دهنده ارتباط عاطفی مصرف کنندگان با یک محصول یا شرکت است. این چیزی است که یک برند خاص را وفادار می‌کند و احتمال بازگشت آنها در آینده را بیشتر می‌کند. ارزش برند می‌تواند از طریق تلاش‌های بازاریابی مختلف، مانند ایجاد هویت منحصر به فرد، ایجاد یک رابطه قوی با مشتریان، و وفادار ماندن به ارزش‌های شرکت ایجاد شود.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

← انواع بازاریابی →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

چگونه برند بوک بسازیم؟

- ماموریت برند شما چیست؟

شما می‌دانید که کسب‌وکار شما روی چه چیزهایی تمرکز دارد، اما باید یک بیانیه ماموریت واضح و مستقیم داشته باشید که چشم انداز و اهداف شما را توصیف ‌کند. به عبارت دیگر، هدف کسب‌وکار خود را بشناسید شما نمی‌توانید به خوبی برای یک کسب‌و‌کار شخصیت خلق کنید مگر اینکه بدانید کجا ایستاده‌اید. اکنون بیش از هر زمان دیگری، مشتریان به سمت برندهایی کشیده می‌شوند که با ارزش‌های آن‌ها همسو هستند.

- چشم انداز برند شما چیست؟

چشم انداز برند به ایده‌هایی در پشت یک برند اشاره دارد که به آینده آن برند سمت و سو می‌دهد. هنگامی‌که چشم انداز برند مشخص می‌شود، استراتژی کسب‌وکار را منعکس و پشتیبانی می‌کند، از رقبا متمایز می‌شود، مشتریان را سمت خود می‌خواند، به کارمندان الهام می‌بخشد، و موجی از ایده‌ها را برای برنامه‌های بازاریابی ایجاد می‌کند.

هدف برند

- پرسونای مخاطب برند شما

افراد مختلف نیازهای متفاوت دارند. شما نمی‌توانید برای گروه‌های مختلف سنی با نیازها و دغدقه‌های متفاوت یک محصول یا سرویس را پیشنهاد دهید. درک آنچه که مخاطبان‌تان از شما به‌عنوان یک کسب‌وکار انتظار دارند، برای ایجاد یک برندی که مردم دوستش داشته باشند، حیاتی است.

 

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:
← پرسونا چیست؟ →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

معرفی برند بوک های برتر ایرانی و خارجی

+ کوکاکولا

هنگامی که نام کوکاکولا را می شنوید، احتمالاً لوگوی معروف آن در ذهنتان نقش می‌بندد. اما ممکن است به خرس قطبی، رنگ قرمز، کمپین به اشتراک گذاری یک کوکاکولا فکر کنید. در اینجا دو چیز وجود دارد که هویت برند کوکاکولا را می‌آفریند: 1) هویت برند کوکاکولا با یک لوگوی قرمز در متن اسکریپت شروع می‌شود.2) رنگ قرمز در فردی که کوکاکولا می‌نوشد، اعتماد به نفس ایجاد می‌کند،. همه چیز در مورد کوکالا در  لذت بردن خلاصه می‌شود. برای مثال قهوه نوشیدنی که قبل از سرکار در صبح می‌نوشید. کوکاکولا نوشیدنی است که بعد از ظهر از آن لذت می برید و  این چهره این برند را نشان می‌دهد.

+ پاپ فیت

 POP Fit یک برند تجاری زیبا با رنگ‌های صورتی، بنفش و زرد روشن است، اما عنصر اصلی هویت برند آن نیست. شاید یکی از خیره کننده‌ترین چیز در مورد این برند، در پیام‌های این برند باشد. اگر به وبسایت آن‌ها توجه کنید، پوشاک مناسب پاپ ایده بازنمایی، فراگیر بودن و مثبت بودن بدن هم در مد و هم در رسانه مورد اهمیت قرار داده است. به همین دلیل است که سایزهای متنوعی از XXS تا 4XL  را ارائه می‌کنند.

تبلیغات POP Fit از پیام فراگیر بودن آنها پشتیبانی می‌کند که در آن از  زنانی با رنگ پوست‌های متفاوت، افراد ویلچری و انواع فرم‌های مختلف بدن می‌شود. این تصاویر کاملا واقعی و بدون نیز بدون روتوش است و مدل‌های متنوع آنها را به‌‌طور واقعی و محترمانه به نمایش می‌گذارد.

+ دیجی‌کالا

دیجی‌کالا با فراهم کردن بستری امنیتی و آنلاین سعی در برآورده کردن نیازهای عوام در شهرهای مختلف داشته است. این برند با جمع‌آوری برندهای متنوع در صنایع مختلف و تولیدکنندگان بدون دغدقه فنی و زیرساخت آن‌ها را از طریق بسترش به یک بازار آنلاین کشوری وصل می‌کند که در آن فروشندگان به خریداران بالقوه دسترسی داشته باشند بدون اینکه فکر مکان و هزینه برای راه اندازی سایت داشته باشند.ندازیاناااااانانا

کلام آخر

ایجاد یک برند به یاد ماندنی و ارزشمند مستلزم استفاده از رنگ، تصاویر و زبان است،. وقتی مخاطبان فوراً  شما را با لوگو‌یتان تشخیص می‌دهند که شما چه کسی هستید و برای چه چیزی در تلاش هستید، شما به چیزی بیش از یک برند تبدیل شده‌اید.

برند شما باید شخصیتی متمایز داشته باشد که مخاطبان شما فقط با خواندن پیام‌های شما بتوانند آن را شناسایی کنند. بهترین راه برای ورود و دستیابی به این موفقیت این است که یک شخصیت برند را به راهنمای خود اضافه کنید و توضیح دهید اگر برند شما یک شخص بود، چه کسی بود. این شخص چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و چگونه با آن‌ها دوست می‌شود؟ این فرد اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذراند؟ ایجاد شخصیتی که واقعاً بتوانید تصور کنید می‌تواند به شما کمک کند خود را در جایگاه آن قرار دهید و شخصیت کامل برند را در آغوش بگیرید.

 

~~ سوالات متداول ~~

1. برندبوک چیست؟

کتاب برند سنگ اصلی استراتژی برندسازی است. این شامل تمام عناصری است که برند شما را می‌سازد، از اصول پایه‌گذاری آن (ماموریت، چشم‌انداز، ارزش‌ها...) گرفته تا هویت بصری آن (لوگو، رنگ‌ها، تصاویر بصری). بنابراین، به عنوان سند مرجع برای هر چیزی که مربوط به استفاده از برند شما است عمل می‌کند.

2. برند بوک شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

برندبوک شما باید جنبه‌های زیر را مشخص کند: لحن صدا، سبک سرمقاله، زبان برند. این شامل خصوصیاتی است که اصول و ارزش‌های برند شما را توصیف می‌کنند، دستور زبان و نشانه‌گذاری ترجیحی شما، کلمات خاصی که هویت برند شما را منعکس می‌کنند.

3. تفاوت بین کتاب برند و راهنمای سبک چیست؟

یک کتاب برند بیشتر به سمت معنا و الهام است، در حالی که یک راهنمای سبک برای حفظ ثبات برند بصری تنظیم شده است. این دو سند با هم بخش عمده ای از دستورالعمل های برند شما را تشکیل می‌دهند. در واقع، آن‌ها دفترچه ثبت نام برای هویت یک برند هستند.

 

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود