سبد خرید
بلاگ کسب و کار بازاریابی اینستاگرام : آموزش کامل و بررسی ترفندها

بازاریابی اینستاگرام : آموزش کامل و بررسی ترفندها

بازاریابی اینستاگرام : آموزش کامل و بررسی ترفندها
تاریخ ارسال: 00/10/28
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 27

بازاریابی در اینستاگرام به کسب و کار شما رونق می‌دهد و به کمک روش‌های آن با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنید. به این صورت کم کم دیده می‌شوید و بعد از مدتی مخاطبین هدف خود را پیدا می‌کنید. با این حال فقط نصف راه یادگیری روش‌های بازاریابی اینستاگرام بوده و بقیه مسیر استمرار است. تولید محتوا و ارتباط درست با مخاطب اگر پس از مدتی متوقف شود منجر به ریزش فالوور می‌شود. در نتیجه هر چقدر بیشتر با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید بهتر است. در ادامه این مقاله به طور مفصل درباره بازاریابی در اینستاگرام صحبت می‌کنیم تا یاد بگیریم چطور در ذهن افراد باقی بمانیم؟

بازاریابی در اینستاگرام یعنی چه؟

یکی از روش‌های بازاریابی در فضای مجازی استفاده از پلتفرم‌های اجتماعی برای ارتباط با مخاطبین است. در قدم اول از این طریق برند را به افراد مختلف معرفی می‌کنید. سپس با فعالیت مستمر بعد از مدتی به افراد شما را به عنوان مرجعی در آن حوزه می‌شناسند. دنبال کنندگان پس از مدتی به شما اعتماد می‌کنند و در فاز بعد یا از شما خرید می‌کنند و یا شما را به افراد دیگر معرفی می‌کنند.

در قدم بعد روند تبلیغات باید ادامه داشته باشد تا حضور مخاطبین همیشگی شود و مخاطب دوباره و دوباره از شما خرید کند. این هدفی است که برندها همیشه دوست دارند به آن دست یابند. مفهومی ساده‌تر از بازاریابی در اینستاگرام به این معنا است که به کمک استراتژی مناسب برند را به هدفی مشخص برسانیم. یکی از اهداف بازاریابی افزایش فروش و افزایش دنبال کننده است.

چرا در اینستاگرام بازاریابی کنیم؟

 هر کاربر در پلتفرم اینستاگرام به‌طور روزانه 53 دقیقه در حال صرف وقت در فضای اینستاگرام است و در طول روز 1 بیلیون کاربر فعال در اینستاگرام حضور دارند. تصور کنید مخاطب شما در اینستاگرام حضور دارد و شما به راحتی با آن‌ها در ارتباط هستید؛ چرا تبلیغ نکنید؟! اینستاگرام بخاطر تنوع بالای محتوای خود فضایی را ایجاد کرده که به آسانی با مخاطب جدید بتوان ارتباط برقرار کرد. این یعنی برای تمام مخاطبین با سلایق متفاوت راهی برای ارتباط هست و هیچ بهانه‌ای برای عدم ارتباط وجود ندارد.

از طرفی مخاطب برقراری ارتباط با شما را دوست دارد در نتیجه با فضایی که در اینستاگرام مهیا شده است برندها با مخاطبین خود ارتباط می‌گیرند و مخاطب هم از شما خرید می‌کند. در این حالت برند مخاطبی وفادار دارد که بارها و بارها برای خرید دوباره برگشته است. طی این فرایند برند به دستاوردهای ارزشمند دیگری هم می‌رسد.

چرا بازاریابی در اینستاگرام مهم است؟

با بیش از 800 میلیون کاربر فعال اینستاگرامی در ماه، بازاریابی در این پلتفرم بسیار باارزش است. این نه تنها شبکه‌ای عظیم از مخاطبان کسب‌وکار شما را شامل می‌شود بلکه منجربه فروش موفق و گسترش کسب‌وکارتان نیز می‌شود.

پس اگر بلد نباشید درست از آن استفاده کنید، چیزهای زیادی را از دست خواهید داد!

اینستاگرام امکان داستان‌سرایی را مهیا می‌کند

داستان‌سرایی، یکی از اصول جذب مخاطبان هدف و پختن آنها با برند و سازوکارشماست. مردم با برند یا سازمان ارتباط نمی‌گیرند آنها با داستان‌های شما اخت می‌شوند چون ضمیرانسان‌ها از ابتدای خلقت با داستان عجین شده است.

استفاده از این تکنیک کمک بزرگی به جذب امخاطب هدف و ایجاد یک رابطه عاطفی با مخاطبان می‌شود.

محتوای بصری جذاب به انتخاب درست مخاطب کمک می‌کند

تصاویر و ویدئوها، از پربازدیدترین و محبوب‌ترین محتواها هستند که تعاملات گسترده‌ای را بوجود می‌آورند. انتخاب درست عکس درکنار داستان‌سرایی در کپشن ترکیب متفاوتی از پست‌های اینستاگرامی شما بوجود می‌آورد.

اینستاگرام یک پلتفرم بصری است که با امکانات و ابزارهای جانبی کارا، برای جذب طرفداران شما و تبدیل آنها به مشتری کمک به دیده‌شدن اطلاعات کامل و ارزشمند محصول یا خدمات شما می‌کند.

یک فرصت طلایی برای تعامل با جامعه کسب‌وکارتان است

اینستاگرام بالاترین میانگین نرخ تعامل را در بین شبکه‌های اجتماعی دارد تاحدی که از فیس‌بوک و توییتر پیشی گرفته است.

اولین نقطه شروع تعاملات باکیفیت، پیداکردن مخاطبان هدف،کسب‌وکارتان است تاجاییکه پیج‌های تبلیغاتی مناسب و پربازده را برای کسب‌وکارتان شناسایی کنید و از طریق آنها به جامعه مخاطبان موردنظر خود دسترسی پیدا کنید.

یک معدن طلای بازخورد و بینش مفید است

استفاده از امکانات بی‌نظیر اینستاگرام، از قبیل insight بازخورد بسیار ارزشمندی را از نحوه فعالیت و کارایی محتوای بصری شما نشان می‌دهد.

ازطرف‌دیگر، استفاده از ابزارهای مانیتورینگ به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید مردم در مورد برند شما در اینستاگرام چه چیزهایی می‌گویند؟

همه‌ی این پیگیری‌ها، ریشه در موفق عمل کردن شما دربازاریابی اینستاگرام دارد.

اما تعجب‌آورتر اینجاست که چه برند شما در اینستاگرام وجود داشته باشد یا نه، مردم همچنان از آن برای صحبت در مورد محصولات و خدمات شما مانند سایر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

بازاریابی در اینستاگرام را از کجا شروع کنیم؟

در ابتدا باید در اینستاگرام یک صفحه عمومی داشته باشید تا به کمک آن با مخاطبین خود ارتباط بگیرید. سپس زیرساختی مناسب فعالیت در فضای اینستاگرام را باید داشته باشید. برای داشتن زیرساختی مناسب از یک استرانژیست محتوا کمک بگیرید تا به دنبال آن به شما مشاوره‌های لازم درباره بازاریابی اینستاگرام را بدهد.

بازاریابی در اینستاگرام

آموزش ساخت اکانت اینستاگرام

برای ساخت اکانت اینستاگرام به یک شماره تلفن همراه و یک ایمیل لازم دارید و پس از آن باید به کمک یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر اکانت اینستاگرام را بسازید.

در قدم اول، برای گوشی هوشمند خود اپلیکیشن اینستاگرام را نصب کنید و اگر از کامپیوتر برای ساخت اکانت استفاده می‌کنید، تنها کافی است وارد سایت اینستاگرام شوید. ساخت اکانت در هردو روش یکسان است.

در این صفحه باید روی گزینه Sign up کلیک کنید. پس از آن وارد صفحه دیگری می‌شوید.

در این صفحه فیلدهایی خالی انتظار شما را می‌کشند تا پر بشوند. در اولین فیلد شماره تلفن همراه را با کد 98+ بدون صفر وارد کنید یا ایمیلی که برای برند را در نظر گرفته‌ اید را وارد کنید.

در فیلد دوم اسم برند و در فیلد سوم نام کاربری را وارد کنید. معمولا نام کاربری همان نام برند است که به صورت انگلیسی نوشته می‌شود. قبل از این کار بررسی کنید که نام برند از قبل ثبت نشده باشد و در غیر این صورت به دنبال پسوند یا پیشوند مناسبی برای نام کاربری اکانت اینستاگرام باشید.

در فیلد آخر، یک رمز برای اکانت انتخاب کنید.

نکته: از هر شماره تماس و آدرس ایمیل برای یک اکانت مجزا می‌توان استفاده کرد. پس برای ساخت اکانت دوم باید از ایمیل و شماره تماس دیگری استفاده کنید. در ضمن در انتخاب نام کاربری دقت کنید چون هر 15 روز یکبار امکان تغییر آن را دارید.

چطور اکانت را به بیزینس اکانت تبدیل کنیم؟

پس از اینکه اکانت خود را عمومی کردید روی آیکن سه خط افقی در پروفایل کلیک کنید و به قسمت settings بروید. در زبانه Account به انتها لیست بروید و گزینه Switch to professional Account را کلیک کنید. در این قسمت موضوعی متناسب با کسب و کار خود انتخاب کنید.

استراتژی بازاریابی اینستاگرام از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

قبل از برنامه‌ریزی بخشی مهم‌تر وجود دارد و آن آشنایی با نیاز مخاطب و آشنایی کامل با کالا یا خدمات است. این بخش ابتدایی باید انجام شود و بعد از آن بخش‌های دیگری شروع می‌شود.

مشخص سازی اهداف

به طور مثال افزایش فالوور یک هدف محسوب می‌شود. در این مرحله باید نیاز سنجی کنید تا ببینید اکانت شما به چه مواردی نیاز دارد. اگر یک اکانت نوپا هستید احتمالا به ایجاد زیرساختی برای برند آگاهی نیاز دارید. به کمک این هدف مخاطبان را شناسایی می‌کنید و افرادی که شما را نمی‌شناسند، شما را می‌شناسند.

برای نیاز سنجی دقیق‌تر از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. معمولا استراتژیست محتوا سوشال مدیا این کار را انجام می‌دهد. این افراد اکانت شما را از تمام جوانب بررسی می‌کنند و نیازمندی‌های اکانت را به شکل واضح و شفاف بیان می‌کنند.

شناسایی مخاطبین

بازاریابی در اینستاگرام حول محور مخاطبان پیش می‌رود و تا زمانی که مخاطب خود را نشناسید، به نتایج اثر بخشی نمی‌رسید. معمولا هر برند با توجه به خدمات یا کالایی که ارائه می‌دهد دارای گروهی از مشتریان وفادار است. این گروه از افراد دارای خصوصیاتی مشابه به هم هستند. این خصوصیات  شامل: سن، جنسیت و علایق می‌شوند.

بررسی کنید که اکثریت مخاطبین شما چه کسانی هستند و کم کم به بررسی جزئیات مخاطبین خود بپردازید. اکثریت این افراد مخاطبین هدف شما را تشکیل می‌دهند و پس از کسب تجربه و آشنایی بیشتر با مخاطبین شناسایی بقیه افراد آسان‌تر می‌شود.

آشنایی با فعالیت‌های رقبا

در بازاریابی اینستاگرام مبحثی به نام تحلیل وجود دارد که در آن تمام برخوردهای برند سنجیده می‌شود. طی این رفتار میزان ارتباط با مخاطبی هم بررسی می‌شود. به کمک تحلیل به اعداد و ارقامی می‌رسید که میزان ارتباط با مشتری نشان داده می‌شود.

اگر همین کار را برای رقبا انجام دهیم به نتایج جالب دیگری می‌رسیم. مثلا متوجه می‌شوید که رقیب شما در چه بازه زمانی با چه فعالیتی مخاطب جدید جذب کرده است و یا در چه بازه زمانی با چه حرکت اشتباهی مخاطبین خود را از دست داده است. به این صورت با اشباهات و عملکردهای درست رقبای خود آشنا می‌شوید.

در واقع شما و رقبا در یک مسیر حرکت می‌کنید. هردو مخاطبی یکسان دارید و تمام تلاش خود را می‌کنید که علاوه بر دیده شدن، فروش بیشتری هم داشته باشید.

با تحلیل رقبا نیاز مخاطب خود را بشناسید تا کارهای تکراری رقبا خود را انجام ندهید.

چطور پروفایل را بهینه سازی کنیم؟

 برای بهینه سازی پروفایل اینستاگرام باید از تمام بخش‌های آن استفاده کنید. مثلا استفاده از بخشی که تنها با یک کلیک مخاطب به شما زنگ می‌زند. این امکانات دسترسی را آسان تر کرده‌اند.

بهینه سازی پروفایل اینستاگرام

انتخاب نام کاربری

یک برند تمام تلاش خود را می‌کند پیام خود را به درستی به افراد برساند و در کنار آن در ذهن افراد دیگر هم بماند. به نظر شما برای انجام این کار چه چیزی لازم است؟

در ذهن سپردن اسمی طولانی با هزار و یک جور پسوند و پیشوند راحت‌ نیست. پس استفاده درست و به‌جا آن در برخی موارد ضروری است. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند بایستی هنگام انتخاب اسم، باید نام را در سوشال‌های اجتماعی بررسی کنید. در صورتی که نام شما از قبل خریداری شده بود، دو راه دارید.

روش اول: برقراری ارتباط با فردی که نام شما را دارد. سپس به فرد درخواست خرید نام کاربری را پیشنهاد دهید.

روش دوم: استفاده از پسوند یا پیشوند مناسب تا نام برند به راحتی قابل جستجو و به یاد ماندنی بشود.

انتخاب تصویر مناسب پروفایل

برای انتخاب تصویر از لوگو برند خود کمک بگیرید. عکس لوگو می‌تواند در هردو حالت خود مورد استفاده باشد. در این بخش استفاده از لوگو تایپ و لوگو گرافیکی فرقی ندارد.

نوشتن بایو

در قسمت بایو باید خیلی روان و ساده بنویسید تا مخاطب با شما آشنا شود. در قسمت می‌توانید از هشتگ‌های مناسب با برند خود نیز استفاده کنید.

طراحی هایلایت

از هایلایت‌ها و کاورهای جذاب برای تقویت بیوگرافی استفاده کنید. برای اینکه مخاطب در اکانت شما احساس سردرگمی نکند، به تعدادی هایلایت نیاز داریم تا مخاطب با دیدن آن‌ها اطلاعات لازم را به دست بیاورد. اطلاعاتی مثل نحوه ثبت سفارش یا توضیح درباره خدمات و محصولات معمولا در این بخش قرار می‌گیرد. استفاده از هایلایت مناسب به جلب اعتماد مخاطبین هم کمک می‌کند.

طراحی تقویم محتوایی

در بازاریابی اینستاگرام بخشی به عنوان تنظیم تقویم محتوایی وجود دارد. در این بخش با توجه به هدفی که داریم یک برنامه‌ریزی برای محتوا اکانت صورت می‌گیرد. در این تقویم اطلاعاتی مثل تاریخ انتشار، نوع محتوا، فرمت محتوا و اطلاعاتی مثل ایده محتوا ذکر می‌شود. حتی گاهی از مناسبت‌های مرتبط با برند می‌توان کمک گرفت تا محتوایی هدفمندتر تولید شود. هدف از تقویم محتوایی نظم بیشتر ساختار اکانت است. به این ترتیب از قبل نوع محتوا طراحی شده است و در زمان انتشار زمانی از دست نمی‌رود.

تدوین هویت برند

هویت برند در واقع از علایق و رفتارهای متناسب با مخاطب تشکیل می‌شود. به‌طور کلی این هویت باید تصویر برند را در ذهن افراد ایجاد کند.

افزایش فالوور

برای افزایش فالوور باید استمرار را در نظر گرفت تا مخاطبین ما در صفحه اینستاگرام باقی بمانند و آنقدر محتوا جذاب و جالب باشد تا افراد آن را فالو کنند و به دوستان خود صفحه اینستاگرام را معرفی کنند.

چطور استراتژی بازاریابی اینستاگرام را تدوین کنیم؟

یکی از اشتباهات رایج کسب‌وکارها این است که بدون درنظرگرفتن استراتژی‌های مشخص برای خود، می‌خواهند در اکثر شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند.

از آنجایی که هر شبکه‌اجتماعی استراتژی متناسب خودش را می‌طلبد، بشما در اینستاگرام به یک استراتژی بازاریابی متمایز نیاز خواهید داشت.

استراتژی بازاریابی اینستاگرام

هدف را مشخص کنید

هدف از حضور خود در اینستاگرام را مشخص کنید اینکه همه کسب‌وکارها هستند، پس ماهم باید باشیم یک تصور اشتباه است.

برای شروع کسب‌وکار اینستاگرامی خود، باید اهداف کوتا‌ه‌ مدت و بلند مدت داشته باشید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید و به فروش موردانتظار خود برسید. این امکان وجود دارد که چندین هدف را همزمان در اینستاگرام دنبال کنید تا علاوه ‌بر بازاریابی، فروش و آگاهی ‌ازبرند خود را تقویت کنید.

مخاطب خود را بشناسید

همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شد، مخاطب ‌شناسی بسیارمهم است. درواقع کلید موفقیت فروش در اینستاگرام، با مخاطب‌شناسی رقم می‌خورد.

قبل از شروع بازاریابی در اینستاگرام، مخاطبان خود را پیدا کنید.  فراموش نکنید که عواملی مانند سن، مکان، جنسیت، درآمد، علایق، انگیزه‌ها و نگرانی‌های مخاطب را در نظر بگیرید.

اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ رویدادهای محبوب و هشتگ‌های مرتبط با کسب‌وکار خود را رصد کنید. ببینید چه کسانی از این هشتگ ها استفاده می‌کنند و با آنها درگیر هستند. همچنین می‌توانید رقبای خود را با استفاده از کلمه‌کلیدی کسب‌وکار خود پیدا کنید.

رقبای خود را تحلیل کنید

تحلیل رقبا، می‌تواند به تشخیص مخاطبان و پیداکردن علایق و سلایق آنها کمک کند. این تحلیل عالی می‌تواند مسیراصلی شما در شبکه‌های‌‌اجتماعی را تبیین کند. اما برای وسعت بخشیدن و تکمیل این مسیر، پیدا کردن نقاط قوت و ضعف رقبا اقدامی سودمند است.

پوشش ‌دادن گپ‌ها و تولید محتوا روی موضوعاتی که رقیب روی آنها مانور نداده است از بی‌نظیرترین راه‌ها برای شروع جذب مخاطبان کسب‌وکارتان است.

شخصیت برند خود را انتخاب کنید

شخصیت برند بایدها و نبایدهای کسب‌وکار شما را تعیین می‌کند و به کسب‌وکارشما روح می‌دمد. افراد با انسان ارتباط برقرا می‌کنند نه با سازمان یا شرکت.

اگر شخیصت تعریف نکنید، ممکن است هر نوع محتوایی را برای تولید، استفاده یا ترندسواری انتخاب کنید که در نهایت وجه برندتان را خراب می‌کند.

با فکرکردن در مورد شخصیت برند خود، مشخص کنید که:

  1. چگونه به نظر می‌رسید؟
  2. ارزش های برند شما چیست؟
  3. مشتریان و کارمندان شما چگونه برند شما را تعریف می کنند؟
  4. آیا شما جسور، بازیگوش، سرسخت یا ماجراجو هستید؟

تقویم محتوا تدوین کنید

داشتن تقویم محتوا، نشان‌دهنده این است که برای بازاریابی در اینستاگرام هدف دارید. داشتن تقویم محتوایی ابتدا با توجه به ظرفیت تیم محتوا و بودجه‌ای که می‌توانید وسط بگذارید تعیین می‌شود.

و سپس با بررسی Insight و نوع مخاطبان، فعالیتشان در اینستاگرام و خواسته‌هایشان جان می‌گیرد.

 یادتان باشد تقویم ‌محتوایی را متناسب با رویدادها و مناسبت‌هایی که درخور کسب‌وکار و شخصیت برندتان است بچینید.

البته‌ الویت تقویم محتوایی، باید روی موضوعاتی اصلی باشد که رقیب‌هایتان درباره آنها تولید محتوا کرده‌اند فقط نکته این است که سعی کنید سبک تولید محتوای خود را متناسب با شخصیت ‌برندتان همراه کنید و آن را خلاقانه بسازید.

برای رشد و موفقیت صبر داشته باشید

موفقیت در هربعد و مساحتی نیاز به زمان دارد. برنامه‌ریزی و استمرار، کلید موفقیت در بازاریابی اینستاگرام است. اما این به این معنا نیست که اطلاعات خود را آپدیت نکنید و مخاطب‌شناسی را متوقف کنید. همیشه در حال یادگیری باشید چون اینستاگرام الگوریتمش مدام در حال تغییر است. پس برای موفق شدن در بازاریابی اینستاگرام، صبر و حوصله شما لازم است.

بازاریابی اینستاگرام

اصول مهم در بازاریابی اینستاگرام

مهمترین اصول در بازاریابی اینستاگرام، با رعایت قوانین و استفاده صحیح از امکانات این پلتفرم شروع می‌شود.

بایو مناسب

بایو اینستاگرام، پاسخگوی این 4سوال اصلی از کسب‌وکار شماست.

  1. اینکه شما کی هستید؟
  2. چه کاری انجام می‌دهید؟
  3. جرا مردم باید شما را دنبال کنند؟
  4. شما چه ارزشی ارائه می‌دهید؟

همچنین با قراردادن لینک سایت معتبر کسب‌وکارتان می‌توانید اعتماد بیشتری را برای سرقفلی پیج کسب‌وکاریتان ایجاد کنید.

تولید محتوای مستمر

تولید محتوای مستمر، با استفاده از دیدگاه مخاطبان و درنظرگرفتن بازار کسب‌وکار امری ضروی و همیشگی است که نباید متوقف شود. تولیدمحتوای مستمر به معنای تولید محتوای روزانه نیست بلکه به معنی حفظ روند تولیدمحتوای شما در طول یک هفته، یک ‌ماه و یک‌سال است.

اینکه تصمیم دارید باتوجه به نوع صنعت، مخاطبان و ظرفیت و امکانات تیم محتوایتان، 2بار در هفته تولید محتوا ‌کنید باید همین خط را تا آخر حفظ کنید.

تولید انواع محتوا

انواع محتوا با توجه به پرسونا یا مشتریان اصلی شما تعیین می‌شود. اما به این تعبیر نیست که انواع محتوا را امتحان نکنید. شما می‌توانید محتواهایی در قالب ویدئو، عکس، متن و ... تهیه کنید تا مزاج مخاطب خود را کشف کنید.

بعد از آن می‌توانید به تولید انواع محتوا از پشت‌صحنه، همکاران، نحوه تهیه محتوا، محتواهای انگیزشی، ترندسواری و محتوای کاربرساز استفاده کنید تا تقویم محتوایی متنوع و موثری داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید:

انواع محتوا

 

هشتگ گذاری درست

هشتگ‌ها، همان کلماتی هستند که در گوگل جستجو می‌کنیم. از آنها برای ارجاع به رویدادها، کنفرانس‌ها، علاقه‌مندی‌ها، سرگرمی و .. استفاده می‌شود و راهی عالی برای نمایش بیشتر محتوای شما هستند.

با کلیک بر روی یک هشتگ  اصلی کسب‌وکار خود در اینستاگرام، به بهترین و آخرین پست‌هایی که درباره آن موضوع محتوا تولید شده است، دست پیدا می‌کنید. از آنجا، می‌توانید تمام پست‌های مرتبط به کسب‌وکار خود را پیدا کنید.

از آنجاییکه روزانه 95 میلیون عکس به اشتراک گذاشته می شود، فیدهای اینستاگرام همیشه درحال بروزرسانی هستند. با این حجم محتوا، جلب توجه کردن بسیار دشوار است. به این علت، هشتگ‌ها به کار می‌آیند.

اگر بتوانید با هشتگ‌های کوچک و متوسط در بهترین چایگاه هشتگ‌ها نمایش داده شوید. بی‌شک و به‌مرور زمان، در هشتگ‌های بزرگ صنعت‌تان اوج خواهید گرفت.

توجه به زمان انتشار محتوا

اگر تمامی زحمات از تولیدمحتوای صحیح مطابق نیاز کاربرانتان گرفته تا استفاده از داستان‌سرایی و هشتگ‌های مناسب کسب‌کارتان را کشیده باشید. اما ندانید که چه زمانی بهترین زمان برای انتشارمحتوا است، تمامی زحماتتان را هدر داده‌اید.

بهترین زمان انتشارمحتوای شما، استفاده از Insight و پیدا کردن بیشترین زمان آنلاین شدن مخاطبانتان است. علاوه‌برآن، مخاطبان هدف شما هم نقش مهمی در پیداکردن این زمان مشخص برای انتشارمحتوا را دارند.

اگر مخاطبانتان دانشجو هستند احتمال زیاد بازه عصر تا شب بهترین زمان برای انتشار پست واستوری‌ها است.

برگزاری مسابقه

مسابقه، فرصت بزرگی برای استفاده از محصولات یا خدماتتان میافریند.‌ برگزاری مسابقه باعث می‌شود فالورهایتان زیاد شود و تعاملاتتان بالا رود و محتوای کاربرساز زیادی از  برندتان ایجاد کند.

این هدایا با مخاطبان‌فعلی شما تعامل ارگانیکی ایجاد می‌کند و می‌توانید بازدیدها و فالوورهای جدید بی‌شماری را جذب کنید. اما آنها را پاک می‌کند. نمی‌توانید خیلی روی آن حساب کنید چون اینستاگرام تا حدودی روی مسابقات حساس شده است.

برگزاری مسابقه در اینستاگرام

برگزاری لایو

لایو اینستاگرام، یک محتوای بصری جذاب برای معرفی برند و فروش محصولات است.

Instagram Live می‌تواند، استراتژی بازاریابی خوبی برای شما باشد تا از آن به نفع خود شامل: جذب فالوور، ایجاد اعتماد و پاسخ به سوالات و رفع ابهامات کاربران استفاده کنید.

تبلیغات

صفحات تبلیغاتی، برای رشد فالورها و دسترسی به جامعه موردهدفتان بسیار مفید است. متاسفانه اکثر کسب‌وکارها بدون تحلیل صفحات تبلیغاتی و اینفلوئنسرها، اقدام به پرداخت هزینه‌های سنگین تبلیغاتی می‌کنند، بدون اینکه نتایج رضایت بخشی را تحویل بگیرند پول خود را دور می‌ریزند.

نکات مهم تبلیغات در اینستاگرام این است که:

  1.  با پیج‌های وارد همکاری شوید که به تم کسب‌وکاری شما نزدیک هستند
  2. قبل از انجام تبلیغات، باید پیج‌ها را با ابزارهای مخصوص تحلیل کنید تا میزان اثربخشی واقعی هریک را بسنجید.

 

بیشتر بخوانید:

راهنمای تبلیغات در اینستاگرام

پیشنهادات ویژه

تخفیف‌ها و پیشنهادات ویژه برای فروش محصولات یا خدمات در اینستاگرام، راهی عالی برای ایجاد فروش در این فضا است. حتماً آنچه را که فالوورهای شما برای استفاده از پیشنهاد ویژه شما باید انجام دهند را ذکرکنید و زمانی را برای دریافت این پیشنهاد درنظربگیرید تا آنها را به انجام آن تشویق کنید.

تولید محتوای سرگرم کننده

تولید محتوای ‌سرگرم ‌کننده بهترین روش برای ایجاد آگاهی برند و گرفتن تعاملات زیاد برای امانت اینستاگرامی‌تان است. این نوع محتوا بهتر است در جهت ماموریت شما در اینستاگرام باشد، تا اصول کسب‌وکار شما را در آنها نهادینه کند.

برای مثال، برند رامک با تهیه یک کلیپ سرگرم ‌کننده از دوغ رامک وایرالیتی فوق‌العاده‌ای بدست آورد و خیلی ‌از افراد را با برندش آشنا و درگیر کرد.

حتی شما می‌توانید، با طراحی بازی‌های مختلف نام برندتان را نشر دهید.

تعامل در اینستاگرام

تهیه محتواهای تعاملی برای حفظ کسب‌وکار و ارائه خدمات به کاربران بسیار ضروری است. لایک و کامنت  تنها راه گرفتن تعاملات عالی در اینستاگرام نیستند.

با استفاده از فیچرهای مختلف اینستاگرام همانند Ask me anything، نظرسنجی، شمارش معکوس روزانه برای انتشار محصول یا رویداد و طراحی یک مسابقه هدفمند با مخاطبان خود در اتباط باشید. همه اینها استراتژی‌هایی برای تبدیل اینستاگرام شما به فضایی تعاملی‌تر و پربازدیدتر هستند.

استفاده از تمامی ابزارها و امکانات

آشنایی و استفاده از ابزارهای جانبی اینستاگرام، امکانات ویرایشی، دید وسیع و تحلیلی عمیق به شما می‌دهد تا با استراتژی وارد عمل شوید.

برای مثال ابزار Social blade، یک ابزار مفیدی است که برای تحلیل پیج‌های بیزینسی اینستاگرام بکار گرفته می‌شود تا تحلیل‌های درستی از آن استخراج کنید. همچنین، نرم‌افزارهای ویرایشی عکس و استوری از دیگر ابزارهای محبوب این پکیج هستند.

چطور اینستاگرام مارکتر شویم؟

در بازاریابی اینستاگرام مجموعه‌ای از رفتارها وجود دارد تا به دنبال آن شما به مارکتر اینستاگرام تبدیل می‌شوید. برای رسیدن به این نقطه باید با دانش روز این فضای اجتماعی آشنایی داشته باشید. به طور مثال باید با نحوه اشتراک صحیح محتوا آشنا باشید. در غیر این صورت مخاطبین خود را از دست می‌دهید و یا ممکن است با رعایت نکردن قوانین اینستاگرام موجب بسته شدن یا غیر فعال شدن طولانی مدت یک اکانت کاری شوید. برای همین پیشنهاد می‌کنم در ابتدا موارد پایه و ساده را یاد بگیرید!

کپشن نویسی

خصوصیت یک کپشن خوب انتقال پیام به صورت ساده و روان و کوتاه است. در بخش کپشن به لحاظ تعداد کاراکتر محدودیت زیادی ندارید ولی در شرایط ایده‌آل انتقال پیام در 125 کلمه پیشنهاد می‌شود.

مخاطب از خواندن مطالب طولانی فراری است و هر چه قدر که محتوا بصری جالب باشد نمی‌تواند بار کپشن ناخوشایند را به دوش بکشد. برای همین تمام تلاش خود را بکنید تا از نگاه مخاطب ساده و خوانا بنویسید.

نحوه استفاده از هشتگ‌ها

استفاده از هشتگ‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبین دیگر لازم است. از زمانی که اینستاگرام امکان دنبال کردن هشتگ‌های مختلف را به کاربران خود داد، استفاده از هشتگ‌ها مرسوم تر از قبل شد. استفاده از هشتگ به بیشتر دیده شدن پست کمک می‌کند ولی استفاده از هر هشتگی درست نیست. به طور مثال برخی از هشتگ‌ها بازخورد خیلی خوبی دارند و باعث دیده شدن پست می‌شوند. هشتگ خوب باید موضوع محتوایی را به خوبی نشان دهد و پست را به مخاطبین شما نشان دهد. از هشتگ‌های برندد شده استفاده کنید مثلا با ترکیب نام برند یک هشتگ مختص خودتان بسازید و از آن برای پست‌ها و استوری‌ها استفاده کنید.

چطور نرخ تعامل صفحه را بالا ببریم؟

برای برقراری ارتباط با مخاطبین به پست ها و استوریهای تعاملی نیاز دارید. غالبا در این نوع از محتواها سوالی از مخاطبین پرسیده می‌شود. این سوال نظرات مخاطبین و سلیقه آنها را نشان می‌دهد و به تولید محتوا کاربر پسند کمک زیادی می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

30 ایده خلاقانه تولید محتوا در اینستاگرام

 

قابلیت استیکرها چیست؟

اینستاگرم در هر آپدیت بخش جدیدی را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال استیکرهای مناسبتی در بین کاربران محبوبیت بالایی دارد. استفاده از آن‌ها فرصتی را فراهم می‌سازد تا به لحاظ بصری تصویری را طراحی کنید که برای مخاطبین خود جالب باشد. استیکرهای اینستاگرام امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کمک آ‌ن‌ها اطلاعاتی را با مخاطب خود به اشتراک بگذارید.

مزایای استفاده از ریلز

ویدئوهای 15 ،30 و60 ثانیه‌ای با عنوان ریلز یکی از جدیدترین ویژگی‌های اینستاگرام محسوب می‌شود. این ویدئوهای کوتاه تنها به شکل عمودی قرار می‌گیرند و در زمانی کوتاه نظر مخاطب را جلب می‌کنند. معمولا برای انتقال پیامی کوتاه و کاربردی استفاده می‌شوند.

اهمیت نظم در بازاریابی اینستاگرام

پس از مدتی متوجه می‌شوید که مخاطبین شما بیشتر در چه ساعاتی فعالیت دارند و انتشار پست یا استوری در چه زمانی بهتر است. به کمک تقویم محتوایی به صورت منظم به فعالیت خود ادامه دهید تا در ذهن مخاطبین باقی بمانید.

اینستاگرام مارکتینگ

ساخت تیزر تبلیغاتی

 به کمک تیزرهای تبلیغاتی جزئیات محصول یا خدمات خود را به شکلی جذاب بیان می‌کنید. جنس این تیزر تبلیغاتی میتواند از بخش‌های مختلفی باشد و تیزر تبلیغاتی لزوما مشابه آگهی‌های تلوزیونی نیست.

جمع‌بندی نهایی

بازاریابی اینستاگرام مثل بازاریابی سنتی عمل می‌کند و در آخر به هدف فروش و رونق کسب‌وکار می‌رسد. این اتفاق زمانی برای برند می‌افتاد که سال‌ها تجربه داشت و دهان به دهان افراد مختلف برند معروف را می‌شناختند. اما، امروزه دیگر لازم نیست که حتما در حوزه کاری خود سال‌ها تجربه داشته باشید. تنها کافی است با بازاریابی در اینستاگرام آشنا باشید تا مخاطب هدف خود را به راحتی مشخص سازید.

اینستاگرام به عنوان یک فضای مجازی با محوریت دید بصری است ولی به اندازه دید بصری باید به نوع بیان و لحن بیان با مخاطب هم فکر کرد. هر برند ایرانی یک زبان مشترک دارد ولی به لحاظ لحن صحبت کردن کاملا متفاوت هستند. مثلا طوری که شما با یک کودک صحبت می‌کنید در هنگام گفت‌وگو با یک بزرگسال دیده نمی‌شود. این نکات ریز سبب برنامه‌ریزی برای استراتژی محتوا یک برند می‌شود.

این استراتژی قدم‌هایی دارد که اگر درست و قدم به قدم پیش بروید، به نتایج خوبی دست می‌یابید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در بازاریابی اینستاگرام عملکرد بهتری داشته باشید همیشه جویای مسائل به روز و جدید باشید. به شکلی که شما جزو نفرات اولی باشید که از امکانات استفاده می‌کنند. نفرات اول بیش از بقیه به اهداف خود می‌رسند. مثل زمانی که ریلز اینستاگرام فعال شد و نفرات اول بازخوردهای مثبت بیشتری گرفتند.

سوالات شما

در ادامه به برخی از سوالات پر تکرار می‌پردازیم.

بازاریابی اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

بازاریابی اینستاگرام به استفاده درست از اینستاگرام، برای آگاهی از برند،  ارائه وفروش محصولات اشاره دارد. اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تا کسب‌وکار آنلاین خود را بسازید و به روشی متمایز با فالوورها ارتباط برقرار کنید.

چرا اینستاگرام مارکتینگ مهم است؟

در دنیای فعلی، که اینترنت همه‌چیز را متحول کرده و همه کسب‌وکارها رو به استفاده از آن آورده‌اند. اینستاگرام مارکتینگ روشی مقرون ‌به‌ صرفه و سودآور برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ است تا با برقراری ارتباط با مشتریان‌تان در سراسر کشور و استفاده از ویژگی‌های بصری این پلتفرم فروش زیادی را ایجاد کند.  

ترفندهای جذب مشتری در اینستاگرام چیست؟

خلق محتواهای جذاب و اثرگذار، استفاده از هشتگ‌های کوچک و متوسط در ابتدای فعالیت‌تان، تحلیل عمیق رقبا پیداکردن گپ محتوایی آنها، و مخاطب‌شناسی درست از ترفندهای بسیار مهم برای جذب بازارهدف مدنظرتان است.

راه‌های پولی برای جذب مشتری در اینستاگرام چیست؟

همکاری با پیج‌های تبلیغاتی یا اینفلوئنسرهای مرتبط به زمینه کسب‌کاری شما به‌علاوه برگزاری مسابقات از متداولترین راه‌ها برای جذب مشتری در اینستاگرام است. همچنین، تبلیغات‌چاپی و برگزاری جشنواره تخفیف از دیگر اقدامات پولی در محیط آفلاین بشمار می‌رود.

 مزایای استفاده از بازاریابی در اینستاگرام چیست؟

چون اینستاگرام در یافتن مخاطب به برندها کمک می‌کند و از طرفی فضایی برای سرگرمی مخاطبان ایجاد کرده است. در عین حال که افراد در این فضا خرید می‌کنند کسل و خسته هم ‌نمی‌شوند. پس برعکس خرید حضوری عمل می‌کند.

 چرا از فضای مجازی برای تبلیغات استفاده کنیم؟

چون در فضای مجازی برقراری ارتباط با مخاطب راحت تر است و استراتژی تبلیغات عملکردی آسان‌‌تر دارد. به علاوه تحلیل عملکرد در این روش با ابهام کمتری مواجه است.

چطور از بازاریابی در اینستاگرام استفاده کنیم؟

با توجه به برندی که دارید باید زیرساختی درست را فراهم سازید. این زیرساخت ملزم به استفاده از استراتژی درست است. تا در نهایت در فضای مجازی جایی را برای تبلیغات خود باز کنید.

چطور مهارت بازاریابی در اینستاگرام را بهبود بخشیم؟

 به کمک آشنایی با ابزار جدید و کمی خلاقیت به راحتی می‌توانید در این زمینه پیشرفت کنید. اپلیکیشن‌هایی مثل inshot ابزارهای زیادی را ادیت و تغییر محتوای معمولی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و برای ساخت ویدئو و استوری می‌توانید از آن کمک بگیرید.

 

منابع

 

https://www.hubspot.com/instagram-marketing

https://www.shopify.com/blog/instagram-marketing

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود