سبد خرید
بلاگ کسب و کار انواع هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی

انواع هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی

انواع هوش مالی از نگاه رابرت کیوساکی
تاریخ ارسال: 01/10/16
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 11

داشتن هوش مالی به افراد کمک می‌کند تا احساس مشارکت و تعهد بیشتری بر سرمایه و درآمد خود داشته باشند و درنهایت به درک درستی از مدیریت پول و سرمایه برسند. بیشتر افراد با هوش مالی بالا در تلاش برای دستیابی به چیزهایی هستند تا دستاوردهای مالی شگفت‌انگیزی را از آن خود کنند. بنابراین، افزایش ضریب هوش مالی و یادگیری انواع آن ما را قادر می‌سازد تا تصمیمات مالی هوشمندانه بگیریم.

به شما می‌گویند که سخت کار کنید، پول پس‌انداز کنید، بدهی برای خود نتراشید، کمتر از حد توان خود زندگی کنید و در بانک سرمایه خود را بخوابانید. اما این توصیه دیگر به کار نمی‌آِید. با این وجود، رابرت کیوساکی در کتاب خود، پدر پولدار ضریب هوشی مالی شما را افزایش می دهد، تا بدانید چطور با تقویت انواع هوش مالی زندگی ایده‌آلتان را بسازید.

هوش مالی چیست؟

هوش مالی در وهله اول به رفتار شما با پولتان برمی‌گردد. به‌طور ساده به مدیریت پول و سرمایه شما اشاره دارد. اینکه چقدر توانایی در شم اقتصادی و ایجاد سرمایه، نه بر باد دادن آن دارید. برخورداری از هوش مالی ربطی به تحصیلات ندارد و تنها ریسک پذیری و آِینده‌بینی را می‌طلبد. به این معنی که ممکن است در جایی هوش مالی شما فرمان به پس‌انداز سرمایه‌ای دهد و در موقعیتی دیگر نیازش را در خرج کردن آن ببیند.  

هوش مالی شامل توانایی تجزیه و تحلیل اعداد در عمق بیشتر است که باعث توانایی محاسبه سودآوری، شناخت اهرم، نسبت نقدینگی و کارایی و درک معنای نتایج می‌شود. انجام تجزیه و تحلیل ROI و تفسیر نتایج نیز بخشی از هوش مالی است.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:
بهترین راهکارهای افزایش هوش مالی  

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

رابرت کیوساکی کیست؟

کیوساکی، تاجر ثروتمند آمریکایی است که تاکنون میلیون‌ها دلار درآمد داشته است. این تاجر به دلیل نوشتن کتاب پدر پولدار پدر فقیر به شهرت رسید، کتابی که به افرادی که در ثروت به دنیا نیامده بودند امید می‌داد که می‌توانند ثروتمند شوند.
رمان رابرت کیوساکی برای بسیاری از افرادی که ثروتمند بزرگ نشدند قابل ربط بود و به آنها این احساس را داد که می‌توانند موفق شوند. رابرت کیوساکی اکنون صاحب چند شرکت به نام کتاب محبوبش است. تمامی این دستاوردها از او یک سلبریتی ساخت تا سمینارهایی درباره سرمایه‌گذاری برگزار کند. او همچنین تأثیر زیادی در صحنه املاک و مستغلات داشته است.

رابرت کیوساکی

انواع هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی

• کسب پول بیشتر

رابرت کیوساکی معتقد است بسیاری از مردم در کسب ثروت شکست می‌خورند، زیرا آنها پول را بدون کار می‌خواهند. «چیزی که بسیاری از مردم متوجه نمی شوند این است که این فرآیند است که آنها را ثروتمند می کند، نه پول.» با یادگیری پول درآوردن است که می‌توانید به کسب درآمد ادامه دهید. برای هر فرد، این روند متفاوت خواهد بود. هر کدام از ما اهداف و رویاهای متفاوتی داریم. نکته مهم این است که بهترین راه را برای کسب درآمد بیشتر پیدا کنید و سپس اهداف خود را حول این موضوع بسازید.
برای کسب درآمد، باید یاد بگیرید که احساسات خود را نیز کنترل کنید و رضایت را به تعویق بیندازید. تسلیم نشوید رفتن ممکن است گاهی سخت به نظر برسد، اما اگر به خود و مسیری که در آن هستید مطمئن باشید، می‌توانید یاد بگیرید که مشکلات را حل کنید. به هدف خود نگاه کنید و راهی برای رسیدن به آن بیابید.

• حفاظت از پول

هنگامی‌که شروع به کسب درآمد کردید، باید از آن در برابر «شکارچیان مالی» حفاظت کنید.

1. بانکداران

بانک‌ها دائماً در تلاش هستند تا از پول شما به طرق مختلف سود بجویند. بنابراین، باید مراقب این موضوع باشید تا در دامش نیفتید.

2. کارگزاران

به طور مشابه، هزینه‌های کارگزاران می‌تواند ثروت شما را از بین ببرد. منظور کارگزارانی است که حساب‌ها را به هم می‌ریزند، به طور مکرر سهام می‌خرند و می‌فروشند تا کمیسیون بیشتری دریافت کنند.

3. کسب و کار

کیوساکی معتقد است «همه کسب‌وکارها چیزی برای فروش دارند. کار آن‌ها این است که شما را از پولتان جدا کنند. مال تو این است که آن را حفظ کنی کیوساکی پیشنهاد می‌کند از خود بپرسید که آیا خرید خاصی شما را ثروتمندتر یا فقیرتر می کند.

4. عروس و دوست

پول نقش کلیدی در هر رابطه ای دارد. شما باید به شریک زندگی خود اعتماد کنید، باید در مورد مسائل مالی به تفاهم برسید.

5. برادران در قانون

 منظور او این است که برای محافظت از دارایی خود در برابر اعضای خانواده که قصد اشتراک‌گذاری آن را ندارید، باید برای مرگ خود برنامه‌ریزی کنید.

انواع هوش مالی

• بودجه‌بندی

دو راه برای حل مشکل بودجه وجود دارد: کاهش هزینه یا افزایش درآمد. هر دو کسری بودجه را از بین خواهند برد، اما کیوساکی معتقد است که در بلندمدت افزایش درآمد راه حل بهتری است.
کیوساکی توضیح می‌دهد که مهم است که مازاد بودجه را یک هزینه ثابت در نظر بگیرید. اگر تصمیم دارید ۱۰ درصد از درآمد خود را پس انداز کنید، پس این ده درصد را به‌عنوان یک مورد ثابت در بودجه خود قرار دهید. با آن درست مانند هر صورتحساب دیگری رفتار کنید. شما می توانید با نگاه کردن به اینکه وقت و پول خود را صرف چه چیزی می‌کنید، آینده خود را پیش‌بینی کنید. زمان و پول دارایی های بسیار مهمی هستند، پس باید عاقلانه خرجشان کنید.

• تقویت پول

کیوساکی می‌گوید، اگر هوش مالی لازم برای کنترل سرمایه‌گذاری را دارید،  از اهرم قرض گرفتن پول برای افزایش قدرت نقدینگی خود  استفاده کنید. اما اگر کنترل سرمایه‌گذاری را در دست ندارید، این اهرم ریسک است. او معتقد است: «بیشتر افرادی که از فروپاشی املاک و مستغلات آسیب می‌بینند، افرادی هستند که روی بازار املاک و مستغلات حساب می‌کردند تا به رشد خود ادامه دهند و ارزش خانه خود را افزایش دهند. آنها در مقابل ارزش خانه خود وام گرفتند، اما کنترلی بر افزایش یا کاهش بازار مسکن نداشتند. این فقدان هوش مالی است.»
در عوض، کیوساکی استدلال می‌کند، باید از اهرم برای سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک استفاده کرد، سرمایه‌گذاری هایی که شما به عنوان سرمایه گذار در آن کنترل دارید.

تقویت پول

• افزایش آگاهی مالی

واقعیت را از عقیده جدا کنید. بسیاری از استادان از ارائه نظرات خود خوشحال هستند که "طلا در حال افزایش است!"  اما احمقانه است که بر اساس اینها تصمیمات مالی بگیرید. تصمیمات خود را بر اساس واقعیت‌ها بگیرید. برای تایید اطلاعات فقط به یک منبع اطلاعات اعتماد نکنید، بلکه به دنبال تاییدیه از جاهای دیگر باشید.

قوانین را بدانید. اگر نمی‌دانید سرمایه‌گذاری چگونه کار می‌کند، آن را انجام ندهید. «قوانین منبع اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه انجام بازی پول فراهم می‌کنندروندها را درک کنید. روندها حقایق تاریخی هستند. سرمایه‌گذاران هوشمند می‌توانند از روندها برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که روندها به حقایق آینده  فقط به نظرات در مورد آینده‌های احتمالی اشاره نمی‌کنند. با این حال، روندها منابع ارزشمند اطلاعات مالی هستند.

• کارنامه مالی

واقعیت این است که پول شما را ثروتمند نمی‌کند. چیزی که شما را ثروتمند می‌کند بهره هوشی مالی شماست.
کارنامه مالی درخشان بدون فهم درست پنج مرحله قبل و داشتن دستاورد، حاصل نمی‌‌شود. شما 100000 دلار را به فردی با بهره هوشی مالی پایین و فردی با بهره هوشی مالی بالا بدهید، و ببینید چطور تفاوت زیادی در نحوه خرج و رشد آن پول خواهید دید. نکته اصلی تفاوت بین افراد دارای ضریب هوشی مالی پایین و بالا، سواد ساده اما عمیق است: توانایی درک یک صورت مالی. یکی از مهم ترین چیزهایی که برای موفقیت مالی به آن نیاز دارید، دانستن نحوه خواندن صورت سود و زیان و ترازنامه است. اما مهمتر از آن درک رابطه بین آنهاست.

• افزایش ارزش ذاتی

افزایش ارزش ذاتی زمانی به کار می‌آید که با طوفان و بلایای زیادی در مسیر مالی خود مواجه شوید. پیدا کردن نقاط قوت و ضعف و شناسایی تهدیدها و فرصت‌ها می‌تواند ارزش وجودی شما را در مقابله با تهدیدهای بیرونی حفظ کند. منتها تنها نکته مهم آن تقویت نقاط ضعف و استفاده از بهینه از فرصت‌ها است که باعث می‌شود شما در برابر ناملایمتی‌های مالی متفاوت عمل کنید.

• ارتقای هوش هیجانی

تحقیقی نشان داده است که افراد با هوش هیجانی بالا به‌طور متوسط ​​۲۹۰۰۰ دلار در سال بیشتر از افراد با هوش هیجانی پایین درآمد دارند. ارتقای هوش هیجانی به شما در ایجاد روابط، کاهش استرس تیم، خنثی کردن تعارض و بهبود رضایت شغلی کمک می‌کند. در نهایت، باعث حفظ پتانسیل افزایش بهره‌وری مالی شما می‌شود.

ارتقا هوش هیجانی

• داشتن خلاقیت

افراد یا شرکت‌هایی که موفق به نوآوری نمی‌شوند، در معرض خطر بیشتری برای خروج از بازار هستند. این امکان تخصیص کارآمد منابع مالی (اغلب کمیاب) را در اقتصاد فراهم می‌کند. به نوبه خود، این تخصیص کارآمد منجر به بهره وری بالاتر و در نهایت رشد می‌شود. پیشنهادهای ارزش نوآورانه با قیمت‌های بالاتر و در حجم‌های بالاتر به فروش می‌رسند که هر دو باعث افزایش درآمد می‌شوند. هرچه اختلاف ارزش بیشتر باشد، رشد درآمد ناشی از قیمت و حجم بالاتر است. ارزش‌های ذاتی به نوعی سرمایه‌گذاری روی خود است که وقتی سرمایه‌گذاری بیرون از خودتان در بحران‌ها از بین برود می‌تواند دوباره آن را خلق کند.

• مشخص کردن اولویت‌ها

نیازهای خود را اولویت بندی کنید. شما باید امور پزشکی، مواد غذایی، سوخت، بیمه، قبوض آب و برق، وام مسکن، اجاره، و سایر هزینه‌ها را در نظر بگیرید. از صرف هزینه برای نیازهای اضافی خود اجتناب کنید، تا زمانی که نیازهای اولیه پوشش داده نشده است. یکی از کارهایی که همه ما باید انجام دهیم این است که با افزایش درآمد، پس انداز خود را افزایش دهیم. بیشتر مردم در دام «تورم سبک زندگی» می‌افتند به این معنی که با افزایش درآمد، هزینه‌های خود را برای ارتقای سبک زندگی خود افزایش می‌دهند در حالی که نسبت درآمد پس انداز خود را افزایش نمی‌دهند. اولویت‌بندی پس‌انداز به ما کمک می‌کند مخارج خود را کنترل کنیم و در نحوه استفاده از پول خود واقع بین باشیم.


کلام آخر

داشتن انواع هوش مالی از بهترین تصمیمات مالی برای ارتقا سبک زندگی و لذت بردن از انجام معاملات است.این یک راه مطمئن برای دستیابی به رشد مالی و ثروت است. اما برای دستیابی به هوش مالی که یک فرآیند تدریجی است عبور از مسیرهای پر از فراز و نشیب را می‌طلبد. بنابراین، نیاز به مطالعه و تمرین مداوم اصول مالی نیاز است تا از نظر مالی باهوش شویم. ۱۰ مرحله ارائه شده در بالا راه‌های مطمئنی برای هوشمندی و رشد در امور مالی شما هستند.

~~ سوالات متداول ~~

1- هوش مالی چیست؟

هوش مالی صرفاً به داشتن درک درست از پول، نحوه کارکرد و نحوه استفاده از آن اشاره دارد. این شامل درک امور مالی و برخی اصول اساسی حسابداری است.

2- پنج ضریب اصلی هوش مالی کدامند؟

+ بدست آوردن پول
+ پس‌انداز و سرمایه‌گذاری
+ حفاظت از پول
+ خرج کردن با برنامه
+ قرض گرفتن

3- چه کتاب‌هایی برای افزایش هوش مالی توصیه می‌شود؟

+ پدر پول‌دار، پدر بی‌پول از رابرت کیوساکی
+ سرمایه گذار هوشمند نوشته بن گراهام.
+ چهار اثر اسکات گالووی.
+ پیاده روی تصادفی در پایین وال استریت اثر برتون مالکیل.
+ پلک زدن: قدرت تفکر بدون تفکر اثر مالکوم گلدول.
+ قانون شماره ۱ توسط فیل تاون.
+ کتاب کوچک سرمایه‌گذاری عقل سلیم نوشته جان سی

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود