سبد خرید
بلاگ کسب و کار استراتژی محتوا چیست؟ آموزش تدوین + نمونه

استراتژی محتوا چیست؟ آموزش تدوین + نمونه

استراتژی محتوا چیست؟ آموزش تدوین + نمونه
تاریخ ارسال: 01/01/29
نویسنده: mehrad abedi
مدت زمان مطالعه: 13

استراتژی تولید محتوا

در دنیای امروزه با افزایش اهمیت و استفاده از اینترنت و فضای مجازی، تولید محتوا و استراتژی تولید محتوا جایگاه خاصی در جوامع مختلف پیدا کرده است. به طور کلی به هر مطلب، عکس و ویدیویی که قابل درک برای انسان باشد، محتوا گفته می‌شود.

محتوا انواع مختلفی دارد که می‌تواند نوشتاری یا تصویری باشد. این نوشته و تصویر باید به گونه‌ای طراحی شود که به موضوع خاصی اشاره کند و این موضوع به طور کامل به خواننده منتقل شود. تولید محتوا یکی از بخش‌های اصلی تبلیغات در سال‌های اخیر بوده است.

طی چندین سال اخیر تبلیغات به طور گسترده‌ای تغییر کرده است، در دنیای امروزی بودن در دنیای وب و ارتباط دوطرفه در تبلیغات حرف اول را می‌زند. برای این ارتباط دوطرفه نیاز به یک محتوای جذاب دارید که شکل‌های این محتوا می‌تواند متفاوت باشد.

تولید محتوا اصولی دارد که هنگام نوشتن باید رعایت شود، رعایت همین اصول کیفیت یک محتوا را تعیین می‌کند و بازده این محتوا بر اساس همین کیفیت است. یکی از اصلی‌ترین موارد کپی نبودن محتوای شما بوده، همانطور که از اسم آن مشخص است.

گوگل سیستمی دارد که وقتی کاربران راجع به مطلبی جستجو می‌کنند، بهترین و معتبرترین مطالب را در قسمت‌های اولیه برای کاربر به نمایش می‌گذارد. بنابراین مرتبط بودن و اطلاعات صحیح درباره یک موضوع بسیار مهم است و باعث بیشتر دیده شدن محتوایی که تولید کردید، می‌شود.

محتوا و استراتژی تولید محتوا

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی تولید محتوا بسیار مرتبط به استراتژی تولید محتوا است، چرا که در بازاریابی محتوایی نیز باید هدف خود را از نوشتن یک محتوا بدانید. این محتوا باید باعث بهتر شدن تجارت، افزایش اطلاعات مردم درباره کسب و کار شما، افزایش فروش و ایجاد وفاداری در مصرف‌کنندگان کسب و کار شما شود.

به زبان ساده‌تر بازاریابی محتوایی یعنی ساختن چیزهای جدید مثل یک بلاگ، صفحه اینستاگرامی، کانال یوتیوب و اپلیکیشن‌های دیگر برای سوق دادن مردم به برند خودتان با اطلاعاتی که مردم علاقه به دانستن آن‌ها دارند.

برای مثال وقتی یک فرد به دنبال مکان‌های تفریحی برای گذراندن تعطیلات است، یک محتوای خوب می‌تواند این اطلاعات را در اختیار فرد قرار دهد و همزمان تبلیغ شرکت توریستی خود را نیز کند. یعنی با معرفی مکان‌های تفریحی امکان سفر به آن مکان‌ها را نیز بیان کند.

در گذشته این تبلیغات بهصورت آزاردهنده‌ای وسط یک برنامه تلویزیونی، رادیویی یا هر شکل دیگری انجام می‌گرفت. در نتیجه افراد کمی به آن توجه می‌کردند، اما امروزه با یک محتوای درست خواننده به سمت چیزی که نویسنده می‌خواهد، سوق داده می‌شود.

بازاریابی محتوایی

استراتژی تولید محتوا چیست؟

قبل از پرداختن به استراتژی تولید محتوا باید کمی راجع به محتوایی که تولید می‌کنید، اطلاعاتی داشته باشید. اول اینکه محتوایی که می‌خواهید تولید کنید، چه موضوعی دارد و چه پیامی را قرار است به خواننده انتقال دهد، موضوع یک محتوا می‌تواند سرگرمی، آموزشی یا ترکیب هر دو باشد.

نکته مهم دیگری که هنگام تولید محتوا مهم است، دانستن این است که خواننده با خواندن محتوای شما قرار است به چه هدفی برسد، این محتوا در کجا ارائه می‌شود و فرم محتوایی که تولید می‌کنید، چیست. همانطور که گفته شد، محتوا در فرم‌های مختلف تصویری و نوشتاری وجود دارد.

در بسیاری از موارد نویسندگان محتوا فقط به اطلاعات دقت می‌کنند و توجهی به فرم‌های مختلف این اطلاعات ندارند. برای مثال شما می‌توانید سرهم کردن یک میز را به صورت نوشتاری توضیح دهید، اما اگر همراه این توضیحات عکس هم وجود داشته باشد، درک آن برای خواننده راحت‌تر است.

محتوا قبل از استراتژی تولید محتوا

در دنیای امروزی محتوا در کسب و کار اهمیت زیادی پیدا کرده است و بخش زیادی از تبلیغات مربوط به آن می‌شود. چرا که مصرف‌کنندگان با محتوا ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند و این محتوا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که اطلاعات کافی درباره چیزی که می‌خواهند به‌دست بیاورند و بعد از آن تصمیم بگیرند.

یکی از مسائل مهم درباره استراتژی تولید محتوا دانستن هدف‌های بزرگ‌تر است. یک محتوانویس باید علاوه ‌بر هدف اصلی، هدف‌های مرتبط با یک موضوع را بدون دور شدن از موضوع اصلی در محتوای خود بگنجاند. یک محتوای خوب برای یک هدف اشتباه می‌تواند نتیجه عکس دهد.

یک محتوا باید به گونه‌ای باشد که اعتماد خواننده را به خود جلب کند، محتوای شما علاوه ‌بر قابل درک بودن باید اطلاعات خوبی هم در اختیار خواننده قرار دهد. معمولاً مردم یک محتوا را می‌خوانند که مشکلی را حل کنند یا اطلاعات خود را در زمینه‌ای افزایش دهند. در نتیجه متن شما باید ارزش خواندن را داشته باشد و خواننده را به هدفی که می‌خواهد، نزدیک کند.

بعد از آشنا شدن با مفهوم محتوا می‌توانید استراتژی تولید محتوا را بهتر درک کنید و از آن استفاده درست و به جا داشته باشید. این استراتژی به طور کلی تبدیل اهداف تجاری به طرحی است که محتوا در آن ابزار اصلی برای رسیدن به این اهداف باشد.

استراتژی محتوا به صورت جداگانه وجود ندارد، بلکه این محتوا باید در راستای هدف خاصی باشد. اگر محتوای شما هدف تجاری نداشته باشد، این محتوا دارای استراتژی نبوده و صرفاً یکسری اطلاعات است که در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

از نکات مهم در استراتژی محتوا این است که بدانید که این محتوا باید چه اطلاعاتی را در اختیار خواننده قرار دهد و خواننده با استفاده از این اطلاعات باید به چه هدفی برسد. برای مثال اگر هدف تجاری شما فروش یک ماشین لباسشویی است، خواننده باید اطلاعات کافی درباره امکانات این ماشین ‌لباسشویی را کسب کند و بعد خواندن محتوای شما سؤال دیگری برای خواننده باقی نماند.

استراتژی تولید محتوا

چرا باید استراتژی تولید محتوا داشته باشیم؟

استراتژی تولید محتوا به شما این امکان را می‌دهد که هدف‌های محتوای خود را مشخص کرده و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. بدون استراتژی درست احتمال به هدف رسیدن محتوای شما بسیار پایین است، هر محتوایی که تولید می‌شود، نیاز به استراتژی دارد.

یک استراتژی درست به محتوای شما امکان دیده شدن را می‌دهد، برای مثال یک موضوع ممکن است جذابیت چندانی نداشته و میزان جستجو آن در گوگل به ‌شدت پایین باشد. اما به دلیل استراتژی خوبی که در نوشتن آن به کار برده شده است، افراد بسیاری آن را خوانده باشند.

گاهی مرتبط کردن مطالب به یکدیگر یک استراتژی خوب محسوب می‌شود، به عنوان مثال اگر کسی راجع به بیمه ماشین جستجو کند، می‌تواند اطلاعاتی مربوط به بیمه شخص سوم را نیز دریافت کند. بنابراین با داشتن استراتژی می‌توانید اطلاعاتی را که می‌خواهید در اختیار خواننده قرار دهید.

از طرف دیگر با داشتن استراتژی، هدف کلی شما مشخص است و دیگر نیازی به پراکندگی موضوعی ندارید. بنابراین با صرف وقت کمتری می‌توانید محتوای مورد نظر خود را تولید کنید. همینطور یکپارچگی در محتواهایی که تولید می‌کنید، دیده می‌شود که باعث افزایش کیفیت کار شما نیز است.

نیاز به استراتژی تولید محتوا

فواید تدوین استراتژی محتوا

تدوین استراتژی تولید محتوا شامل مراحلی است که انجام آن‌ها باعث بهتر شدن محتوای شما می‌شود. در نتیجه از محتوای شما بازدید بیشتری شده که این بازدید بیشتر باعث پیشرفت کسب و کار شما می‌شود. به طور کلی تدوین استراتژی محتوا تضمین‌کننده موفقیت شما است.

چگونه استراتژی محتوا تدوین کنیم؟

همانطور که به آن اشاره کردیم، تدوین استراتژی تولید محتوا باعث افزایش موفقیت شما می‌شود، بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است. در اینجا بعضی از مراحل استراتژی تدوین محتوا را بررسی می‌کنیم که رعایت کردن آن‌ها باعث افزایش کیفیت کار شما می‌شود.

تعیین هدف

مشخص بودن هدف یک محتوا، خواننده آن و نتیجه‌ای که از آن انتظار دارید، به شما این امکان را می‌دهد که محتوای بهتری تهیه کنید. در نتیجه امکان موفقیت شما بیشتر است. وقتی هدف شما مشخص باشد، مطالب بهتری را می‌توانید در محتوای خود قرار دهید.

شناخت مخاطبان

باید مخاطب خود را بشناسید و بدانید که محتوای شما در چه پلتفرمی قرار است به اشتراک گذاشته شود. یکی از نکات مهم هنگام تولید محتوا دانستن رده سنی بوده، مثلاً محتوایی که برای افراد 18 ساله جذاب است، مطمئناً جذابیت کمتری برای فرد 40 ساله دارد.

بررسی کسب و کار خود

در استراتژی تولید محتوا باید اطلاعات دقیقی از چیزی که می‌خواهید ارائه دهید، داشته باشید. بدانید که محصول یا خدمات شما چه جایگاهی دارد و می‌خواهید آن را به چه جایگاهی برسانید. بازار کار خود را مشخص کرده و با توجه به آن محتوای مناسبی تهیه کنید.

بررسی دقیق رقبا

این شناخت به شما امکان انجام بهتر کارها را می‌دهد، اگر رقیب شما کاری را کرده، باید به فکر بهتر انجام دادن آن باشید. از کپی کردن روش‌های دیگران به شدت خودداری کنید و سعی در نوآوری داشته باشید.

انتخاب کانال‌های انتشار محتوا

باید به خوبی از پلتفرمی که محتوای شما قرار است در آن قرار بگیرد، آگاهی داشته باشید. برای مثال اگر محتوای شما قرار است در اینستاگرام پخش شود، باید آشنایی کافی با فضای اینستاگرام داشته باشید.

انتخاب انواع محتوا

با توجه به موضوع و هدفی که از تولید یک محتوا دارید، باید نوع آن را نیز مشخص کنید. بعضی محتواها متنی و بعضی‌ها تصویری هستند، بهترین نوع محتوا ترکیب تصویر و متن است که باعث جذابیت و مفید بودن یک محتوا می‌شود.

تدوین استراتژی تولید محتوا

 

ایجاد ارتباط بین محتوا و هویت برند

یکی از بخش‌های مهم تدوین استراتژی تولید محتوا مرتبط بودن محتوا با برند یا خدماتی که می‌خواهید عرضه کنید، است. اگر محتوای شما ربطی به برند نداشته باشد، این محتوا مانند تبلیغات مرسوم در گذشته تأثیر چندانی در خواننده ندارد.

انتخاب کلمات کلیدی و موضوعات

کلمه کلیدی معمولاً کلمه‌ای است که کاربران آن را جستجو می‌کنند، انتخاب درست این کلمه باعث بیشتر دیده شدن محتوایی که تولید کرده‌اید، می‌شود.

ارزیابی اطلاعات به ‌دست آمده

برای تولید یک محتوای خوب باید اطلاعات حقیقی را جمع‌آوری کنید و این اطلاعات را در قالب یک محتوای ساده در اختیار کاربران قرار دهید. پیچیدگی و زیاد بودن اطلاعات باعث خستگی کاربر می‌شود.

پلتفرم‌های مختلف

 ساخت قیف بازاریابی محتوا

این قیف بازاریابی شامل 4 مرحله آگاهی، ارزیابی، خرید و وفاداری است. در مرحله آگاهی به شناخت مشتریان بالقوه خود می‌پردازید، در مرحله ارزیابی امکان مقایسه و ارزیابی دقیق را برای مشتریان خود فراهم می‌کنید.

در مرحله خرید مشتریان بالقوه به مشتریان حقیقی تبدیل می‌شوند، اما در مرحله بعدی که وفاداری بوده و بسیار مهم است، باید سعی در حفظ این مشتریان کنید.

 تعیین بودجه

بهطور کلی تولید محتوا پرهزینه بوده، بنابراین بهتر است در مراحل اولیه بودجه آن مشخص باشد و با توجه به وجه، نوع محتوا تعیین شود.

 تدوین تقویم محتوایی

در تقویم محتوایی موارد مهمی که در استراتژی تولید محتوا به آن‌ها نیاز داریم، گذاشته می‌شود. مانند تاریخ انتشار، تعداد کلمات، موضوع و کلمات کلیدی.

 تولید محتوا

در این مرحله محتوایی که می‌خواهید را با توجه به تحقیقات و اطلاعاتی که جمع‌آوری کردید و نوع محتوایی که انتخاب کردید، تولید می‌کنید.

 ارزیابی شاخص‌های عملکرد

شاخص‌های عملکرد به معیارهایی گفته می‌شود که با بررسی آن‌ها می‌توانید شانس موفقیت خود را بررسی کنید. این شاخص‌ها بازخورد محتوای شما است، به عنوان مثال مقدار لایک و ویویی که یک مطلب می‌خورد را شاخص ارزیابی آن می‌گویند.

روش‌های تدوین استراتژی تولید محتوا

دانلود 5 نمونه استراتژی محتوا

برای بهتر متوجه شدن استراتژی محتوا می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

دانلود نمونه استراتژی محتواAlexa.com) )

برای دریافت اطلاعات از این سایت باید روی لینک‌هایی که در آن قرار دارد، کلیک کنید و بعد از ورود به آن لینک‌ها آموزش دانلود اطلاعات به شما داده می‌شود.

دانلود نمونه استراتژی محتوا (منبع: moz.com)

دانلود نمونه استراتژی محتوا (منبع: buffer.com)

در این سایت استراتژی تولید محتوا به صورت مرحله‌ای و به همراه گرافیک جذابی توضیح داده شده است.

دانلود نمونه استراتژی بازاریابی محتوایی (منبع:coschedule.come )

دانلود نمونه استراتژی محتوا (منبع:coschedule.come )

کلام آخر

در دنیای امروز اهمیت تولید محتوا بسیار بالا رفته و همه جا صحبت از استراتژی تولید محتوا است. دلیل آن افزایش استفاده از اینترنت و فضای مجازی است، با توجه به افزایش استفاده مردم از فضای مجازی نوع تبلیغات نیز تغییر کرده است.

در گذشته تبلیغات به صورت ناگهانی روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شدند و در این مواقع هیچکس علاقه‌ای به دیدن آن‌ها نداشت. امروزه با تولید محتوا تبلغات به صورتی پیش می‌رود که کاربران با دریافت اطلاعات درباره چیزی که می‌خواهند، تبلیغ را نیز دریافت می‌کنند.

این شیوه تبلغ در دنیای امروزی بسیار وسیع شده است، به دلیل اینکه بازخورد بسیار خوبی نیز دارد. تصور کنید که به دنبال دستور پخت یک پاستای خوشمزه هستید و در حین یادگیری با بهترین برند پاستا هم آشنا می‌شوید. در این موقعیت امکان اینکه شما آن برند پاستا را خریداری کنید، بسیار زیاد است.

سوالات متداول

آیا تولید محتوا کار سختی است؟

خیر، فقط نیاز به جمع‌آوری درست اطلاعات دارید.

تولید محتوا بهتر است یا تبلیغات به شکل قدیمی؟

به طور قطع تولید محتوا در امر تبلیغات قوی‌تر از تبلیغات به صورت قدیمی و سنتی عمل کرده است.

آیا بدون استراتژی محتوا نمی‌توان محتوا تولید کرد؟

بدون استراتژی می‌توانید محتوا تولید کنید، اما ممکن است محتوای شما به هدفی که می‌خواهید، دست پیدا نکند.

تاثیر تولید محتوا در کسب و کار چقدر است؟

تولید محتوای درست و مناسب باعث افزایش بازدهی و دیده شدن بیشتر یک کسب و کار می‌شود، بنابراین تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

 

منابع:

https://blog.marketmuse.com/what-is-content-strategy/

 

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود