سبد خرید
بلاگ کسب و کار آموزش بازاریابی و فروش (آموزش مارکتینگ)

آموزش بازاریابی و فروش (آموزش مارکتینگ)

آموزش بازاریابی و فروش (آموزش مارکتینگ)
تاریخ ارسال: 00/12/27
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 14

اجرای یک ایده ناب کسب‌وکاری بدون آموزش بازاریابی ممکن نیست. رشد سریع ایده‌ها و کسب‌وکارها در فضای دیجیتال ملزم به داشتن دانش مارکتینگ در بخش‌های مختلف است. پس آموزش بازاریابی برای چگونگی حضور در بازار، نحوه رقابت، ارزیابی و بهبود عملکرد هر کسب‌وکاری در هر ابعاد و صنعتی ضروری است.
همه‌ی اینها در مفهمومی به نام بازاریابی ادغام شده و
می‌توانید با ارزشی جذاب وارد عرصه بازار شوید تا کسب و کار خود را به خوبی بشناسانید، مدیریت کنید و در نهایت، به اهداف بازاریابی خود که فروش است برسید.
ما در این مقاله می‌خواهیم نگاه عمیق و دقیقی به آموزش بازاریابی و فروش داشته باشیم تا با تکیه بر دانش صحیح و عملکرد بجا و پیدا کردن گپ‌ها یا کمبودها در شاخه فعالیت‌تان در بازار کارتان موفق عمل کنید.

تعریف بازاریابی

بازاریابی چیست؟ بازاریابی تعاریف متعددی دارد ممکن است به ازای هر متخصص بازاریابی یک تعریف خاصی وجود داشته باشد. اما بطور کلی به فرایند برنامه‌ریزی برای جذب مخاطبان هدف یک کسب‌وکار و فروش محصولات یا خدمات آن بازاریابی گفته می‌شود.

آموزش بازاریابی از دیدگاه کاتلر

کاتلر برای درک بهتر و بیشتر مفهوم بازاریابی بر روی 4 اصل مهم تاکید کرده است که ما از آن بعنوان 4P یا آمیخته بازاریابی یاد می‌کنیم و کامل در اینجا به آن می‌پردازیم.

محصول (Product):

طراحی محصول یا خدمتی با توجه به نیاز بازار و مخاطبین هدف آن، که کیفیت مرغوبی داشته باشد.
این مرحله، بعنوان اولین اصل برای حذف نشدن از بازار رقابت و پذیرفته شدن محصولتان برای مخاطبین بسیار حائز اهمیت است چون در غیر اینصورت با شکست مواجه خواهید شد.
تحقیقات بازار، درنظر گرفتن سلیقه و نیاز مخاطب، پیشنهادات منحصربفرد یک محصول و ارائه‌ی درست و با کیفیت آن از مهمترین عوامل موثر در ارائه‌ی یک پروداکت حرفه‌ای و محبوب است.

بازاریابی

• قیمت (Price):

هزینه‌ای که مشتری برای در ازای دریافت خدمات یا محصولات شما باید بپردازد. تعیین قیمت به سنجش صحیح و اصولی عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها شامل: مقایسه رقبا، تجربه وشناخت مشتری، شناخت بازار و اهداف درآمدی کسب‌وکار هست.

• پیشبرد فروش (Promotion):

استفاده از کانال‌های دیجیتالی برای معرفی کردن محصولات یا خدمات به مخاطبان هدف‌ را پروموشن می‌گویند که در پیشبرد فروش شما نقش کلیدی را ایفا می‌کند.

• تحویل (Place):

نحوه ارائه خدمت یا محصول به مشتری بطوریکه بتوان به لحاظ کمی یا کیفی برایش(مشتری) خلق ارزش کرد.

انواع بازاریابی

1. بازاریابی دیجیتال

به کلیه اقدامات و تلاش‌هایی که برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود، در بستر دیجیتال که شامل وبسایت، شبکه‌ای اجتماعی و تبلیغات می‌شود بازاریابی دیجیتال می‌گویند.

2. بازاریابی تلفنی

به بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات خود از طریق ابزاری به نام تلفن، بازاریابی تلفنی می‌گویند که معمولا از روش‌های منسوخ شده در بازاریابی هست.

3. بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing، یک سبک نو از بازاریابی است که برخلاف بازاریابی برونگرا، مخاطب برای پیدا کردن پاسخ به سوالاتش به سمت کسب‌وکار یا برندی حرکت می‌کند.
در این نوع بازاریابی شما با تولیدمحتواهای اثربخش با توجه به دغدغه‌های مخاطبانتان مشتری را سمت خود جذب می‌کنید.

4. بازاریابی برونگرا

بازاریابی برونگرا یا Outbound Marketing به کلیه اقداماتی که از جانب کسب‌وکار انجام می‌شود نظیر تبلیغات گفته می‌شود.
در این شکل از بازاریابی یک برند یا کسب‌وکار، زندگی شما را مختل می‌کند تا کالا یا محصولش را به شما معرفی کند که مثال بارز آن پخش تبلیغات تلویزیونی هنگام تماشای فیلم یا سریال موردعلاقه‌اتان هست.

معرفی مدل های بازاریابی

1. مدل SoSTAC

SoSTAC مخفف واژگان: Situation (موقعیت)، Objectives (اهداف)، Tactics (تاکتیک‌ها)، Actions (اعمال) و Control (کنترل) هست که در این ۶ مرحله برای برنامه ریزی بازاریابی استفاده می‌شود.

 • موقعیت (Situation): ابتدا موقعیت موجود سازمان ما به چه شکلی هست. این موقعیت شامل: موقعیت ما نسبت به رقبا، نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها و مشتریان هست.
 • اهداف (Objectives): مشخص می‌کند کسب‌وکار شما کجا قرار دارد و بنا به آن، شروع به هدف گذاری برای ۶ ماه یا یکسال آینده‌اش می‌کند.
 •  استراتژی (Strategy): استراتژی رسیدن به آن هدف یا اهدافی را که مشخص کرده‌اید، تعیین می‌کند.
 • تاکتیک‌ها (Tactics): تاکتیک‌های موجود برای بازاریابی و نفوذ در بازار را مشخص می‌کند. برای مثال:

 -  با بازاریابی برونگرا شروع کنیم یا درونگرا؟
 - روی آگاهی از برند بیشتر کار کنیم یا روی فروش محصول؟

 • اعمال (Actions): با داشتن یک برنامه کامل و از پیش طراحی شده برای انواع فعالیت‌های بازاریابی می‌توانید مراحل انجام بازاریابی‌محصول یا خدمتتان را به تصویر بکشید.
  یادتان باشد اکشن‌ها، باید در راستای تاکتیک‌ها قرار بگیرند تا از تاکتیک‌ها بتوانیم استفاده‌ی بهینه‌ داشته باشیم.
 • کنترل (Control): ارزیابی عملکرد بعد از اجرای 5 مرحله‌ی قبلی، می‌تواند دید نسبتا مناسبی برای بررسی متریک‌ها یا KPIهای متفاوت داشته باشد. با بررسی و اندازه‌گیری این پارامترها ایرادات را متوجه شویم و آنها را برطرف کنیم و دوباره به بررسی وضعیت موجود بیزنس یا کسب‌وکار خود برسید.

آموزش بازاریابی

2. مدل PESTEL

مدل PESTEL، به‌روز شده مدل PEST به حساب می‌آید که مخفف کلمات زیر هست:

 • Political: سیاسی
 • Economical: اقتصادی
 • Social: اجتماعی
 • Technological: تکنولوژیک
 • Legal: قانونی
 • Environmental: محیطی

با استفاده از مدل پستل می‌توانید ۶ بخش اصلی در کسب‌وکارتان را بشناسید تا در هنگام بروز تهدیدها بموقع وارد عمل شوید که عبارت اند از:

 • در اجرای بازاریابی محصول خود اثربخشی بیشتری را تجربه کنید.
 • فرصت‌های در دستان را بشناسید
 • تهدیدهای بیرونی را مشخص کنید
 • تغییرات محیط کسب‌وکاریتان را تشخیص دهید
 • پروژه‌هایی که به دلایل خارج از کنترل، ممکن است شکست بخورند را شروع نکنید.
 • با آگاهی وارد محیط‌ها و شرایط جدید شوید تا عملکرد خوبی را رقم بزنید.

به این ترتیب تاثیر عوامل خارجی و محیطی را بر روی محصول یا خدمت خود می‌سنجید و از آنها بر روی کسب‌وکارتان مطلع می‌شوید .

3. مدل AIDA

استراتژی آیدا یا AIDA مبتنی بر فرایند تصمیم‌گیری مشتری درنظر گرفته‌شده که با طراحی یک مشکل یا مسئله، توجه مخاطب را جلب می‌کند(Attract) سپس با آوردن اطلاعات دقیق و درست از کسب‌وکار یا محصولتان یک علاقه‌ای در مخاطب ایجاد می‌کنیدInterest))
بعد از آن، با ایجاد یک تمایلی از جنس احساس که می‌تواند شامل: احساس موفقیت، شادی یا خیال راحت و ... باشد؛ احساس مخاطب را مورد هدف قرار می‌دهید.(Desire)
و درنهایت، مخاطب را به انجام عملی یا اکشنی دعوت می‌کنید. Action))
این اکشن یا دعوت به اقدام می‌تواند شامل: لایک، کامنت، سیو، شیر و حتی ارسال یک عدد به یک شماره باشد.

4. مدل Ansof

ماتریس آنسوف مدل بسیار کارآمدی برای بررسی گزینه‌های استراتژیک و ارزیابی ریسک محصول و بازار محسوب می‌شود.
۴ استراتژی ماتریس آنسوف شامل موارد زیر است:

 • نفوذ به بازار (Market Penetration) : فروش بیشتر محصولات به مشتریان موجود
 • توسعه محصول (Product Development) : توسعه محصولات یا خدمات موجود
 • توسعه بازار (Market Development ) : ورود به بازار جدید
 • تنوع (Diversification) : ورود به بازاری جدید همراه با محصولات یا خدمات جدید

5. مدل USP

USP یا Unique Selling Proposition، یک مدلی از بازاریابی است که یک برند یا کسب‌وکار چه در تبلیغات محصولش و چه در پاسخ به سوالات مخاطبانش باید ارزش ویژه یا منحصربفردی که محصول یا خدمتش دارد را با شفافیت و دقت معرفی کند و روی آن به خوبی مانور دهد تا مخاطبانش مزیت رقابتی این برند را به خوبی درک کنند.

آموزش مارکتینگ

آموزش بازاریابی با معرفی مراحل بازاریابی

• انتخاب هدف

هدف‌های بازاریابی را با توجه به مدل بازایابی انتخابیتان باید مشخص کنید. اهداف شما می‌تواند شامل افزایش سهم بازار، فروش، تعداد لید بیشتر، میزان تعاملات در شبکه‌های اجتماعی، افزایش ترافیک سایت و آگاهی برند و ... باشد.

• تحقیقات بازار

تحقیقات بازار با نوع صنعت و کسب‌وکاری که انتخاب کرده‌اید شروع می‌شود، سپس با شناسایی نیاز مخاطبان و بازار، محصول یا خدمتی متناسب با آن را ارائه می‌دهد.
تحلیل رقبا، بررسی نوع مخاطبانشان و مانیتور کردن فعالیتشان در وب و شبکه‌های اجتماعی؛ خوراک مناسبی برای تحقیقات بازارتان به ارمغان می‌آورند.

• شناخت پرسونا

پرسونا یا مخاطب هدف از تحلیل رقبا و تحقیقات بازار بدست می‌آید. اگر می‌خواهید به پرسونا کسب‌وکار خود نزدیک بشوید باید با مصاحبه و پرسشنامه این کار را انجام دهید.
نکته مهم درباره پرسونا این است که برای طراحی تصویر خیالی آن را در مراحل اولیه کسب و‌کارتان، از رقبایتان وام بگیرید و سپس با توجه به بازخوردی که از ابزارهای نظارت و کنترل می‌گیرید آن را اصلاح کنید.

• مشخص کردن بودجه

میزان بودجه‌ای که در دست دارید نقش بسیار مهمی در تعیین استراتژی بازاریابی و تاکتیک‌های اجرایی آن به عهده دارد. اگر بودجه شما محدود است توصیه می‌شود از بازاریابی درونگرا مبتنی بر خلق ارزش برای مشتری استفاده کنید.

• تدوین استراتژی

تدوین استراتژی بازاریابی براساس نوع کسب‌وکار و مخاطب می‌تواند متفاوت باشد اما اینکه شما تبلیغات را ترجیح دهید یا محتوا را می‌تواند روی زمان تحقق اهداف بازاریابی و بودجه شما تاثیر مستقیمی داشته باشد.

• مانیتورینگ و تحلیل KPI

در انتها برای اندازه‌گیری میزان اثربخشی، نرخ تبدیل و هزینه‌های صرف شده برای جذب مخاطب باید از ابزارهای کنترل و نظارت کمک گرفت تا در نهایت به بهینه‌سازی فرایندهای بازاریابی بپردازیم.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

  بازاریابی محتوایی 

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

آیا بازاریابی با فروش متفاوت است؟

فروش تنها به فروخته شدن کالا یا خدمت فکر می‌کند در حالیکه بازاریابی بر روی شناسایی نیاز مشتریان و ارائه خدمت یا محصول متناسب با آن تمرکز داردبه زبان ساده، بازاریابی با هدف ایجاد آگاهی از برند و سازمان شما به مشتریان بالقوه شما شروع می‌شود اما فروش با تبدیل مشتریان بالقوه به سود وارد میدان می‌شود.

بازاریابی و فروش

چطور آموزش بازاریابی را شروع کنم؟

1. مطالعه مقدمات بازاریابی

مطالعات مقدماتی و پیش پاافتاده در بازاریابی را می‌توانید با خواندن مقالات متعدد از سایت‌های معتبر و به روز شده دنبال کنید. مطالعه به یادگیری شما جهت می‌دهد تا در این مسیر پر پیچ وخم آرام و آهسته شروع به کار کنید.

2. مطالعه مقالات و کتاب‌های تخصصی

مقالات تخصصی از سایت گوگل اسکولار هم می‌تواند دید عمیق و بهتری نسبت به بلاگ‌ها به شما ببخشد اما تا جایی که امکان دارد سعی کنید با خواندن بلاگ‌‍‌ها ذهن خود نرمش دهید تا مطالب عمیق‌تر در حوزه بازاریابی را بهتر درک کند.
کتاب‌های تخصصی از جمله کتاب نسل چهارم آقای فلیپ کاتلر و کتاب بازارایابی استراتژیک از کارل جان آلیسیم ،منابع خوبی در زمینه مدیریت بازاریابی محسوب می‌شوند.

3. شرکت در وبینارهای آموزشی

وبینارهای آموزشی و استفاده از تجارب صاحب‌نظران و مدیران بازاریابی در این حوزه وسیع و پررقابت کمک بسیاری می‌کند تا بعضی از تاکتیک‌ها، نکات و ایرادات رایج در این زمینه را بهتر از پیش تشخیص بدهید. بعد از شرکت در این وبینارها و شفاف شدن ذهنتان نسبت به مسیر بازاریابی و گرفتن پاسخ سوالات، ابهامات و نگرانی‌هایتان حالا نوبت به شرکت در یک دوره جامع و کاربردی با اساتید با کیفیت می‌رسد. 
وبینار، دروازه ورود به دنیای جدیدی است که می‌خواهید در آن قدم بگذارید.

4. دیدن ویدئوهای آموزشی در یوتیوب و آپارات

ویدئوهای آموزشی برای یادگیری صفر تا صد موضوعی در مورد بازارایابی یا هر چیز دیگری می‌تواند گزینه خوبی باشد.  اما این نکته حائز اهمیت هست که شما با فراگیری مباحث کلی و صفر تا صدی در دوره یا کلاسی هم می‌توانید با استفاده از یوتیوب در جزئیات مباحث عمیق، آموزش بیشتری ببینید.
سعی کنید حتی الامکان ویدئوهای زبان اصلی را با زیرنویس دنبال کنید تا آموزش برایتان مبهم نباشد.

5. شرکت در دوره‌های مختلف بازاریابی

شرکت در دوره‌های مختلف فروش و بازاریابی می‌تواند دید گسترده و همه جانبه‌‌ای به شما بعنوان یک مدیر بازاریابی بدهد.
این دوره‌ها تکمیل کننده علم شما در بازاریابی هستند که با کسب اطلاعات لازم در مورد هر یک از آنها می‌توانید ارتباطات بین آنها را بصورت هوشمندانه برقرار کنید و در صورت نیاز هر کدام از آنها که تمایل داشتید را بطور تخصصی آموزش ببینید.

6. یادگیری مهارت‌های نرم

تسلط روی مهارت‌های سخت یک امتیاز بشمار می‌رود؛ اما با مهارت‌های نرم شما می‌توانید پکیج دانشی خود را اثربخش‌‌تر کنید.
توانایی برقراری ارتباطات، ویژگی‌های شخصیتی، مهارت‌های شنیداری، مدیریت زمان و هوش کلامی از مهمترین مهارت‌های نرم برای ساختن یک شخیصت کاری منحصربفرد است. بنابراین، جدا از علم و دانش باید مهارت نرم خود را تقویت کنید تا سریعتر و آسانتر وارد بازارکار شوید.

7. توجه به یادگیری T شکل در مسیر بازاریابی

پس از گذراندن آموزش بازاریابی حالا نوبت آن می‌رسد که بسته به حوزه‌ی موردعلاقه‌تان در یکی از مهارت‌های مرتبط بازاریابی عمیق و دقیق شوید.
انتخاب رشته در مسیر بازاریابی با طی کردن مراحل قبلی آسانتر اتفاق میفتد. تنها نکته مهم این است که در این مسیر متوقف نشوید و در صورت نیاز، رشته‌ای که به آن علاقه پیدا کردید را بصورت حرفه‌ای دنبال کنید.

آموزش بازاریابی

کلام آخر

آموزش بازاریابی بعنوان یک اصل مهم در پیاده‌سازی ایده‌های نو و رشد موفقیت‌آمیز کسب‌وکاری شناخته می‌شود.
اینکه چه مدل بازاریابی می‌تواند مناسب کسب‌وکار یا سازمان شما باشد استراتژی است که با تحقیقات بازار، دستیابی به سلایق مخاطب هدف و بودجه‌بندی شما قابل برنامه‌ریزی است. 
به این دلیل که علم بازاریابی در حال پیشرفت و تغییر است مدیران کسب و کار باید بر روی ساخت و توسعه یک برنامه بازاریابی برای به‌روز کردن استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها متناسب با نیاز بازار و پرسونا مداوم تمرکز کنند تا بتوانند چابک عمل کنند. پس، با تمرکز بر دوره‌های بازاریابی چه بصورت حضوری، آنلاین یا از طریق کانال‌های دیگر می‌توانید بلافاصله تغییرات لازم در مدل بازاریابی‌تان را اعمال کنید.

~~ سوالات متداول ~~

1. آموزش بازاریابی چطور ممکن است؟

از خواندن مقالات از سایت‌های معتبر شروع می‌شود و در صورت علاقه‌مندی بیشتر می‌توانید وبینارهای مرتبط و رایگان با آن موضع را دنبال کنید سپس در صورتیکه وبینار پاسخ‌های مناسب با سوالاتتان را دریافت کردید می‌توانید برای تکمیل آموزش بازاریابی در دوره‌هایی شرکت کنید.

2. بازاریابی چیست؟

بازارایابی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که شما برای تبلیغ  محصول خود انجام می‌دهید تا مشتری به سمت شما حرکت کند و آن اقدام نهایی و سودآور که فروش محصول هست را انجام دهد.

3. آموزش بازاریابی کسب‌وکار چیست؟

اموزش بازاریابی کسب‌وکار شامل مهارت‌های ضروری می‌شود تا موفقیت کسب‌وکار شما را تضمین کند. این‌ مهارت‌ها از نحوه هدف‌گذاری شروع می‌شود به طراحی و تجربه کاربری سایت می‌رسد، سپس به یادگیری کانال‌های دیجیتال مختلف برای تولید محتوا تمرکز می‌کند و در نهایت با اندازه گیری بازخورد مشتریان به اصلاحات در استراتژی‌های تبلیغاتی می‌پردازد.

4. انواع بازارایابی چیست؟

بازاریابی انواع زیادی دارد. اما محبوبترین آن بازاریابی دیجیتال است که استفاده از کانال‌های دیجیتال برای معرفی و فروش محصول را توصیه ‌می‌کند. این نوع بازاریابی شامل دو نوع بازاریابی درونگرا و برونگرا می‌شود که شامل: راه‌اندازی سایت، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی، سئو، ایمیل مارکتینگ و ... هست.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود