سبد خرید
بلاگ biz tv خلاقیت چیست و چه نقشی در موفقیت دارد؟

خلاقیت چیست و چه نقشی در موفقیت دارد؟

خلاقیت چیست و چه نقشی در موفقیت دارد؟
تاریخ ارسال: 01/03/30
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 13

در دنیای امروزی خلاقیت نقش بسیار مهمی دارد، تقریبا در تمام مشاغل نیاز به این قضیه تاکید می‌کنند، بعضی از مدیران برای جذب کارمندان خود این مسئله را ذکر می‌کنند و بسیاری در دوران کار به دنبال این حرفه در کارکنان خود هستند. در هر صورت عدم وجود آن امتیاز منفی برای فرد به حساب می‌آید. داشتن ذهن خلاق علاوه‌ بر کار در تحصیل نیز اهمیت زیادی دارد و کسانی که خلاق‌تر هستند، موفقیت بیشتری را در طی دوران تحصیلی خود کسب می‌کنند. این موفقیت می‌تواند حاصل درس خواندن خلاقانه یا ارائه نظر جدید در راستای رشته تحصیلی خود باشد.
در چند دهه اخیر موضوع خلاق بودن اهمیت بیشتری پیدا کرده که دلیل اصلی آن فضای مجازی است، در ابتدا همه به دنبال دیده شدن در فضای مجازی بوده‌اند و کارهای عجیب و غریبی انجام ‌داده‌اند. بعد از مدتی کسب درآمد از راه شبکه‌های مجازی بسیار رایج شد.
در شرایطی که افراد می‌توانند از طریق شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام و یوتیوب درآمد‌های میلیونی داشته باشند، داشتن ذهن خلاق بسیار کارآمد است. خلاق بودن به افراد امکان انجام کارهای جدید را می‌دهد که با اینکار می‌توانند مخاطب جذب کنند و این مخاطب بیشتر برابر با پول بیشتر است.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

←  چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

یکی از نکاتی که در دنیای مجازی بسیار دیده می‌شود، وجود مشاغل مختلف است، یکسری از افراد که عاشق شغل خود هستند، با کمی خلاقیت جنبه‌های دیگر شغل خود را به نمایش می‌گذارند و از این راه مخاطب جذب می‌کنند. برای مثال همه ما نصرت، آشپز معروف ترکیه‌ای را می‌شناسیم که دلیل آن استفاده خلاقانه او از دنیای مجازی است.

خلاقیت

خلاقیت چیست؟

خلاق بودن مسئله‌ای نسبی است و نمی‌توان آن را به راحتی توضیح داد، چرا که جسم قابل لمسی نیست و همه افراد چه پیر و چه جوان می‌توانند خلاق باشند. بنابراین از زاویه‌های مختلف آن را بررسی می‌کنیم.

تولید:

این مسئله بسیار واضح است، برای اینکه خلاق باشید، باید چیزی را تولید کنید که قبلا وجود نداشته است. این چیز می‌تواند یک خانه درختی برای فرزندانتان به شمار آید که از بازی کردن در آن لذت ببرند یا یک سیستم منظم برای نظم‌دهی به وسایلتان باشد.
حتی ممکن است در شغل خود با یک بحران روبه رو شوید و با استفاده از ذهن خلاق خود یک راه‌حل مناسب برای آن بیابید. حتی بعضی وقت‌ها که امیدی به تمام کردن یک پروژه ندارید، با یک فکر خلاقانه می‌توانید همه چیز را عوض کنید، این‌ها همه نتایج خلاقیت هستند.

خلاقیت

هرچیزی:

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، خلاق بودن یعنی تولید چیزی که قبلا وجود نداشته است که این چیز می‌تواند به هر شکلی ظاهر شود. برای مثال می‌تواند چیز فیزیکی مثل تولید اثری هنری یا یک مورد غیرقابل لمس مثل یک نظریه علمی باشد.

ارزش داشتن:

همیشه خلق کردن یک چیز به تنهایی کافی نیست و باید ارزشمند نیز باشد، در اینجا منظور از ارزشمند بودن این نیست که حتما باید چیز بسیار بزرگ یا عجیب غریبی باشد. شما می‌توانید چیزی خلق کنید که برای جامعه، کمپانی‌ها، خانواده یا حتی شخص خودتان ارزشمند باشد. گاهی این خلق کردن مسئله‌ای بزرگ بوده و نتیجه آن کمک به افراد جامعه است و گاهی بسیار کوچک به نظر می‌رسد. مثلا نوشتن یک شعر که ممکن است هیچوقت آن را برای کسی نخوانید، ولی همچنان برای خودتان ارزشمند است، بنابراین شما از خلاقیت خود استفاده کرده‌اید.

برای بسیاری از ما این مسئله پیش آمده که خود را فردی خلاق ندانیم، اما وقتی توضیحات بالا را مطالعه کنید، به این نتیجه می‌رسید که همه افراد به گونه‌ای خلاق هستند. برای همه ما پیش آمده است که چیز جدیدی را تولید کنیم که برای خودمان بسیار ارزشمند باشد. خلاق بودن امری است که روزانه با آن سروکار داریم و بعضی وقت‌ها متوجه آن نمی‌شویم، اما دلیل این ناآگاهی دلیل بر عدم خلاق بودن ما نیست. بسیاری از مشاغل بدون وجود ذهنی خلاق جلو نمی‌روند، بنابراین هر شغلی که دارید، حتما به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه در حال استفاده از خلاقیت خود هستید.

چرا خلاقیت مهم است؟

هنگامی که فکر خلاق شناخته شود و در کسب و کار و تحصیل مورد استفاده قرار گیرد، در بهره‌وری، نوآوری و در نهایت موفقیت تأثیر مثبت می گذارد. همنطور که به آن اشاره کردیم، محصول خلاقیت می‌تواند چیزی غیرقابل لمس مثل یک فکر یا موردی فیزیکی و قابل لمس باشد. معمولا در محیط‌هایی که به ذهن خلاق اهمیت داده می‌شود و به آن‌ها امکان استفاده از این ذهنیت خود را می‌دهند، کارکنان شادتر هستند، بنابراین راندمان کار آن‌ها بالاتر است. همچنین در بسیاری از موارد این خلاق بودن کارمندان به نفع مدیران یک مجموعه تمام می‌شود.

چرا خلاقیت مهم است

خلاقیت در تحصیل نیز بسیار مهم است، چرا که باعث افزایش عملکرد انسان می‌شود، خلاق بودن به فرد امکان بهتر فکر کردن را می‌دهد. در بسیاری از موارد یک فرد خلاق در مواجهه با مشکلات عملکرد بهتری را از خود بروز می‌دهد.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

25 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

طبق تحقیقات انجام شده، افراد خلاق بهتر فکر می‌کنند، توانایی اختراع و نوآوری دارند، می‌توانند آموزش دهند یا تحقیق و اکتشاف کنند. فرد خلاق که تخیل خود را با کار هماهنگ می‌کند، می‌تواند باعث پیشرفت یک مجموعه شود. اگر بخواهیم از جنبه‌های دیگر اهمیت خلاقیت را بررسی کنیم، ۳ موضوع مهم مطرح است که به آن‌ها می‌پردازیم.

1- خلاق بودن به شما دید متفاوتی می‌دهد:

این دید متفاوت می‌تواند در مورد دوستان، خانواده، شغل یا حتی خودتان باشد. موضوع در اینجا اهمیتی ندارد، مسئله مهم این است که این دید متفاوت همیشه باعث به وجود آمدن راه‌حل‌هایی می‌شود که ممکن است به شما کمک کنند.

2- پیدا کردن شگفتی در جهان:

در دنیای امروزی بدبین بودن کار بسیار ساده‌ای است، چرا که جهان اطراف ما پر از استرس و اتفاقات بد شده است، بنابراین داشتن خلاقیت به ما این اجازه را می‌دهد که جهان را از زاویه دیگری ببینیم و شگفتی آن را درک کنیم. خلاق بودن به این معنی نیست که اتفاقات بد را نادیده بگیرید، بلکه می‌توانید از زاویه دیگری به آن‌ها نگاه کنید. درواقع می‌توانید امید داشتن را جایگزین ناامیدی و استرس کنید، گذشته را تمام شده ببینید و برای آینده تلاش کنید.

3- بیان خود به شکل منحصر به فرد و قدرتمند:

وقتی چیزی خلق می‌کنید که برای شما ارزشمند است، باعث افزایش اعتماد بنفس شما می شود. همچنین با خلق چیزهای جدید می‌توانید توانایی‌های خود را به نمایش بگذارید، بنابراین امکان ابراز احساسات خود را خواهید داشت.

چطور می‌توانیم خلاقیتمان را اندازه بگیریم؟

با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید انواع تست‌های خلاقیت را پیدا کنید، این تست‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نتیجه را بلافاصله بعد از انجام تست به شما ارائه می‌کنند. اساس این تست‌ها تداعی موقعیت‌های متفاوت و پرسش عملکرد شما در این موقعیت‌ها است. این تست‌ها جنبه‌های دیگری مثل انگیزه، انعطاف‌پذیری، استقلال و نگرش مثبت را نیز اندازه‌گیری می‌کنند. در بسیاری از موارد که برای مصاحبه کاری به جایی می‌روید، امکان دارد با انواع این تست‌ها روبه‌رو شوید، چرا که برای بسیاری از مدیران میزان خلاق بودن کارمندانشان اهمیت زیادی دارد.

لازم به ذکر است که تمامی تست‌های موجود در اینترنت استاندارد نیستند و برای به‌دست آوردن مقدار درست نیاز به انجام چند تست و گرفتن میانگین نمره آن‌ها را دارید. در خیلی از موارد موضوعات دیگر در این تست اهمیت زیادی دارند که باعث تغییر نمره شما می‌شوند.

خلاقیت چیست

آیا خلاقیت با هوش در ارتباط است؟

یکی از تفاوت‌های اصلی خلاقیت و هوش در این است که خلاق بودن به خلق یک ایده یا چیز فیزیکی جدید گفته می‌شود، درحالیکه هوش با استفاده از دانشی که وجود دارد، به حل مشکلات می‌پردازد. بنابراین تفاوت این دو کاملا واضح است. یک ایده کلی وجود دارد که در آن هوش با استفاده از تجربه‌های قبلی چیزی را تولید می‌کند و فرد خلاق با استفاده از راه‌های جدید یک چیز کاملا جدید را به‌وجود می‌آورد. معمولا هوش قدم‌های آهسته برمی‌دارد و خلاقیت قدم‌های بزرگ رو به جلو.

تفاوت این دو برای همه مشخص است، اما رابطه بین آن‌ها همچنان مورد بررسی است، اگرچه بسیاری از تحقیقات اثبات کرد‌ه‌اند که یک فرد باهوش می‌تواند خلاق‌تر نیز باشد. با توجه با این نظریه فرد خلاق‌تر نمی‌تواند باهوش‌تر شود. بعضی از تحقیقات نیز ثابت کرد‌ه‌اند که کارآمدی فرد خلاق از فرد باهوش بیشتر است، چرا که فرد باهوش به‌صورت مداوم به دنبال دلیل و استفاده از دانش قبلی است. درحالیکه فرد خلاق به‌دنبال ایجاد یک فکر یا جسم فیزیکی جدید بدون استفاده از دانش قبلی است.

آیا می‌توان خلاقیت را آموخت؟

خلاقیت نیز یک نوع مهارت است که می‌توان آن را یاد گرفت، همانطور که می‌دانید، خلاق بودن در جامعه امروزی از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث پیشرفت شما در کار و زندگی می‌شود. لازم به ذکر است که آن را نمی‌توان در انواع کنفرانس‌ها یاد گرفت، بلکه باید با انجام کارهای خلاقانه این مورد را در خود فعال کنید. طی چند سال اخیر بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌های کامپیوتری جهت افزایش این امر طراحی شده‌اند که می‌توانند کمک بسیار خوبی باشند. مخصوصا برای افراد جوان‌تر که نیاز بیشتری به این مهارت دارند، علاوه‌بر آن بسیاری از موسسات هستند که خلاقیت را آموزش می‌دهند.

روش‌های افزایش خلاقیت

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، برای کسب این مهارت باید کارهای خلاقانه را انجام داد و تمرین روزانه آن‌ها می‌تواند به افزایش این مهارت کمک کند. قبل از هر چیزی باید آگاه باشید که این مهارت در همه افراد وجود دارد، فقط میزان آن برای افراد مختلف، متفاوت است. از بهترین تمرین‌ها می‌توان به نقاشی کردن، درست کردن کاردستی، سفال‌گری، فیلم و کارتون دیدن و انجام بازی‌های متنوع اشاره کرد. بسیاری از بازی‌ها طراحی شدند که نیاز به خلاقیت زیادی دارند و انجام روزانه آن‌ها به شما کمک می‌کند که از این مهارت استفاده کنید.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

روش های افزایش خلاقیت

آیا خلاقیت به موفقیت در کار یا زندگی کمک می‌کند؟

قطعا این مورد در افزایش کیفیت زندگی و کار هر کسی نقش مهمی دارد، چراکه خلاق بودن زاویه دید شما را تغییر می‌دهد، بنابراین می‌توانید استفاده بهینه از امکانات و استعدادهای خود کنید. اینکار باعث پیشرفت شما در زندگی و کارتان می‌شود. گاهی این خلاق بودن به شما کمک می‌کند که درآمد خود را افزایش دهید، برای مثال اگر آشپز هستید، با ارائه غذاهای جدید و متنوع می‌توانید مشتری بیشتری جذب کنید. این یک مثال ساده است و شما می‌توانید در هر کاری از ذهن خلاق خود استفاده کنید.

چرا کودکان خلاق‌تر از بزرگسالان هستند؟

متاسفانه نظام آموزشی به گونه‌ای طراحی شده است که کارمند تحویل جامعه دهد، چراکه در قرن‌های گذشته جامعه نیازمند کارمند بوده است، کسی فقط دستورات را پیروی کند و از خط بیرون نزند. قدیمی بودن سیستم آموزشی باعث می‌شود که بسیاری از افراد از خلاقیت خود استفاده نکنند. بنابراین کودکان ذهن خلاق بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند، چرا که هنوز در موقعیت‌های اجتماعی که باعث از بین رفتن حس خلاق آن‌ها شود، قرار نگرفته‌اند.

کلام آخر

خلاقیت در دنیای امروزی به یک مهارت بسیار مهم تبدیل شده است که داشتن آن باعث پیشرفت شما در زندگی و کارهایتان می‌شود. با وجود این بسیاری از افراد معتقد هستند که ذهن خلاقی ندارند، باید گفت که این نظریه کاملا غلط است و با کمی تمرین می‌توانید از دیدگاه جدید خود لذت ببرید. این ذهن خلاق باعث می‌شود در هر زمینه‌ای پیشرفت کنید، چرا که زاویه دید متفاوت به شما این امکان را می‌دهد که ابعاد دیگر یک مسئله را به خوبی بررسی کنید. این بررسی زوایای مختلف هر موضوعی باعث کمک به حل یک موضوع یا ایجاد یک مسئله جدید می‌شود.

اگر خلاقیتی وجود نداشت، شاید بسیاری از امکاناتی که الان داریم نیز وجود نداشتند، چرا که هیچکس به فکر تولید تکنولوژی و وسایلی که امروزه داریم، نمی‌افتاد. بنابراین ذهن خلاق چیزی است که علاوه‌بر پیشرفت‌های شخصی کمک به پیشرفت جامعه نیز می‌کند. در گذشته کسی ارزش خلاقیت و ذهن خلاق را نمی‌دانست، معمولا وقتی کسی حرف از چیزهای جدید میزد، دیگران شروع به تمسخر او می‌کردند. در دنیای امروزی از فرد خلاق استقبال زیادی می‌شود و هر مدیر موفقی حتما از هوش خلاق کارمندان خود استفاده می‌کند.

 

~~ سوالات متداول ~~

1. آیا می‌توان خلاقیت کودکان را افزایش داد؟

بله، با استفاده از فعالیت‌ها و بازی‌های سرگرم‌کننده این امکان وجود دارد، تنها کاری که باید بکنید این است که فرزندان خود را به کارهای خلاقانه تشویق کنید.

2. آیا نقاشی کشیدن به افزایش خلاقیت کمک می‌کند؟

بله، هنگام نقاشی یک فرد می‌تواند اثری جدید را خلق کند که اینکار با استفاده از خلاقیت او بوده است.

3. خلاقیت چه کاربردهایی دارد؟

خلاقیت در همه جنبه‌های زندگی کاربرد دارد و می‌توان گفت تمامی مراحل زندگی را با خلاقیت می‌توانید آسان‌تر کنید.

4. آیا خلاقیت باعث افزایش هوش می‌شود؟

تحقیقات در رابطه با این موضوع ادامه دارد، اما تا الان مدرکی بر افزایش هوش به واسطه خلاقیت زیاد دیده نشده است.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود