سبد خرید
بلاگ کسب و کار تولید محتوا روانشناسی از منابع تخصصی و بروز دنیا

تولید محتوا روانشناسی از منابع تخصصی و بروز دنیا

تولید محتوا روانشناسی از منابع تخصصی و بروز دنیا
تاریخ ارسال: 01/10/17
نویسنده: مریم حجازی
مدت زمان مطالعه: 11

وقتی صحبت از تولید محتوا روانشناسی می‌شود، بی‌شک جای محتواهای غنی و باکیفیت به خوبی احساس می‌شود. از زمانی‌که بازار روانشناسی در شبکه‌های اجتماعی زرد شد و عده‌ای با استقبال از آن‌ها عالم بی‌عمل شدند و تنها زیبا حرف زدن پا به میدان گذاشت صنعت تولید محتوا روانشناسی رو به افول رفت. در واقع، هدف از بازاریابی محتوایی این است که افراد را تشویق کند تا به برند شما علاقه‌مند شوند و در پی این علاقه رابطه‌ای سودمند و با هدفی ایجاد شود تا در نهایت همه درگیر محتوای شما شوند.

آیا می‌دانید هنگام نوشتن محتوای جذاب در زمینه روانشناسی، چه چیزهای کلیدی کار می‌کنند؟ در این مقاله می‌خواهیم انواع شگردها و نقشه راه صحیح تولید محتوا روانشناسی را نشان دهیم تا بدون معطلی و صرف هزینه‌های گزاف به ایده‌آل‌های موردنیاز خود در این رشته پربار و ضروری بپردازیم.

چرا تولید محتوا در زمینه روانشناسی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد؟

از آنجایی‌که روانشناسی تا حد زیادی به مردم کمک می‌کند تا حد ممکن زندگی سالمی را در دو بعد جسمی و روانی تجربه کنند، تولید محتوای اساسی و جذاب نقش بسیار کلیدی در ارتقا سطح زندگی عوام خصوصا افراد سردرگم و بی‌هدف دارد. مردم می‌خواهند با مواجه با پاسخ‌ها یا مطالب مفید و کوبنده راه زندگی خود را از سر بگیرند، بنابراین، استفاده از شعارها و بیان مطالبی که صرفا از کتاب‌ها بیرون آمده بدون اینکه هیچ‌گونه تجربه و درکی چند جانبه از آن‌ها بیرون آمده باشد، تاثیر شگفتی بر آن‌ها نخواهد داشت.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:
آموزش تولید محتوا →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

انواع تولید محتوا در زمینه روانشناسی

1- ترجمه

روانشناسی یک رشته مملو از اصطلاحات مبهم است که برای افراد تازه‌کار چندان معنایی ندارد. تا جایی‌که خطر درک نادرست اصطلاحات می‌تواند باعث آغاز مشکلاتی شود. بنابراین، استفاده از متون ترجمه روان و قابل فهم از ابتدایی‌ترین مراحل تولید محتوا روانشناسی است که می‌توان با استفاده از مقالات به‌روز دنیا، اعم از آمار و ارقام و دریافت‌های بزرگانی چون: یونگ، فروید و .... تولید محتواهای خوبی انجام داد.  این سبک از تولید محتوا اگر ترجمه بسیار روان و لحن شیوایی داشته باشد می‌تواند خلاقیت محتوای روانشناسی را بیشتر کند.

ترجمه محتوای روانشناسی

2- گردآوری

گردآوری انواع محتوا در حوزه روانشناسی شامل بهبود مهارت‌های زندگی، توانایی کنترل استرس، شناخت عواطف و احساسات، مهارت‌های رفتاری و رسیدن به مشاغل دلخواه می‌شود. این گردآوری با استفاده از خواندن مقالات و فهم و برداشت آن از زوایای مختلف آغاز می‌شود و با تحریر جذاب و داستان سرایانه می‌تواند به بهترین وجه ممکن پیام را به مخاطب منتقل کند.

3- ترکیبی از ترجمه و گردآوری

یک محتوای خوب باید فرهنگ زبان خوانندگان را امانتداری کند. به این ترتیب که بر اساس فرهنگ خوانندگان هدف به زبان مقصد ترجمه شود و در نتیجه بتواند خواندن و درک متن ترجمه شده برای خوانندگان را تسهیل کند. در گردآوری محتوا، باید بدانید چه عنوان جذابی را باید برای محتوای روانشناسی خود انتخاب کنید، چه حقایقی را باید به آن اضافه کنید و از گفتن چه چیزهایی صرف نظر کنید، نحوه ارائه آنها چگونه باشد و از چه سبکی برای نوشتن استفاده کند.

4- تجربیات درمان

تجربیات ارزنده اتاق درمان بهترین نوع محتوا روانشناسی است اما طراحی این نوع محتوای ارزنده زمانی ممکن است که شخص خودش روانشناس باشد و تجربه کافی در درمان‌های گوناگون را کسب کرده باشد. همچنین می‌توان با استفاده از پرسش و پاسخ از طریق استوری‌های اینستاگرامی این تجربیات را به خوبی با دیگران به اشتراک گذاشت. این دست از  تجارب می‌تواند در حول موضوعات مختلفی از جمله: محیط کاری سالم، سلامت روان، استرس‌های روزانه و فشار کاری و ... تعریف شود.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:
 ← انواع محتوا در بازاریابی محتوایی →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

مراحل تولید محتوای روانشناسی چیست؟

طبق یک مطالعه، حدود ۵۷ درصد از مردم می گویند که به‌طور منظم محتوای آنلاین را به اشتراک می‌گذارند. علیرغم این واقعیت، اغلب برای بازاریابان سخت است که در تولید محتوای ویروسی موفق باشند. به همین دلیل، این غیرمعمول نیست که مردم به بازاریابی محتوا به عنوان یک هنر فکر کنند. درست است که برخی افراد به طور طبیعی در تولید محتوا بهتر از دیگران هستند، اما داده ها و علم زیادی به خصوص برای روانشناسی متصور است تا محتوای جذابی خلق کنند که خوانندگان از آن لذت ببرند و به اشتراک بگذارند. بدیهی است که هیچ فرمولی برای ایجاد محتوای ویروسی وجود ندارد، اگر وجود داشت، هر شرکت بازاریابی بزرگ آن را می شناخت و از آن استفاده می کرد. با این حال، درک علم تولید محتوا و چگونگی ارتباط آن با روانشناسی اولیه انسان می تواند به بازاریابان کمک کند محتوای بهتری برای مخاطبان خود تولید کنند

• شناخت پرسونای مخاطب

مخاطب شناسی یک علم است و مخاطب هدف شما به گروه خاصی از افراد اشاره دارد که احتمالاً به خدمات یا محصولات شما نیازمندند. بنابراین، گروهی از افراد باید در معرض کمپین‌های تبلیغاتی شما را قرار بگیرند تا در نهایت به مخاطب شما تبدیل شوند. مخاطب هدف ممکن است براساس سن، جنسیت، درآمد، مکان، علایق یا تعداد بیشماری از عوامل دیگر دسته‌بندی شوند. همچنین ایده خوبی است که بدانید مخاطبان شما از کدام کانال‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

پرسونا مخاطب

• انتخاب موضوعات

انتخاب موضوعات با توجه به نوع مخاطبان و ذائقه‌شان می‌تواند متفاوت باشد. هنگامی‌که موضوعات پرجستجو و پرطرفدار روانشناسی را در بازاریابی محتوایی خود انتخاب می‌کنید، نه تنها می‌توانید ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید و سرنخ‌های بیشتری را تبدیل کنید، بلکه در نهایت تعاملات قوی‌تری با مشتریان بالقوه ایجاد کنید.

• استفاده از منابع معتبر

اهمیت استفاده از منابع قابل اعتماد در ارتباط مؤثر خلاصه می‌شود. اگر دانش شما بر اساس اطلاعات غیر قابل استناد باشد، تصویر برندتان را زیر سوال خواهید برد. ارتباطات معتبر کلید موفقیت در کسب‌وکار است و به همین دلیل است که نباید هرگونه اطلاعاتی را که می‌بینید بدون منبع نشر دهید. اطمینان از معتبر و دقیق بودن محتوا و اطلاعات موجود در وب‌سایت یا شبکه‌اجتماعی شما منجر به ایجاد اعتماد مشتری نسبت به شما می‌شود و حتی در نهایت تبدیل احتمالی را به همراه دارد.

• انتخاب لحن و قالب محتوا

هنگام انتخاب لحن خود، ابتدا باید آنچه را که می‌خواهید بگویید، تصویری که می‌خواهید ارائه دهید را بفهمید. شما می‌توانید ماموریت، ارزش‌ها، هدف یا اهداف خود را در لحن خود بگنجانید تا آن را منحصربه‌فردتر کنید و همچنین باید لحن خود را با شخصیت برند خود آغشته کنید تا به آن زندگی و فردیت ببخشید. نکته کلیدی دیگر برای انتخاب لحن این است که به یاد داشته باشید که خوانندگان شما در مورد رسمیت، اصطلاحات تخصصی فنی و اصطلاحات صنعتی به همان زبانی که شما صحبت می‌کنید صحبت نمی‌کنند. ارتباطات خود را ساده، سرراست و آسان برای خواندن و درک نگه دارید.

مایا آنجلو یک بار گفت که مردم ممکن است دقیقاً آنچه نوشته شده را به خاطر نداشته باشند، اما دقیقاً به یاد دارند که چه احساسی در آن‌ها ایجاد شده است. شما می‌خواهید این احساس را در مخاطب خود برانگیزید زیرا احساسات نیروی محرکه بسیاری از تصمیماتی است که ما به صورت روزانه می‌گیریم، چه چیزی بخوانیم، چه بپوشیم، کجا بخوریم یا چه چیزی بخریم. با بیرون کشیدن آنها با محتوای خود، آن احساسات را جذب و غلبه کنید.

• تولید و انتشار محتوا

انتشار محتوا زمانی صورت می‌گیرد که مخاطب‌شناسی کامل شده باشد. اگر در شبکه‌های اجتماعی است زمان آنلاین شدن مخاطبان خود را بدانید و اگر در سایت محتوا منتشر می‌کنید به سادگی یک کلیک کردن روی یک دکمه قابل انجام است. بنابراین می‌توانید مطالب خود را با توجه به نوع آن ( ترجمه، گردآوری، نجربیات درمان و ...) دسته‌بندی کنید و آن‌ها را در روزهای مشخصی از هفته نشر دهید. پس باید یک برنامه انتشار منظم، مانند ارسال یک پست جدید یا مقاله در اول هفته داشته باشید هر چقدر این استمرار را حفظ کنید موفقیت شما در برقراری ارتباط با کاربران و رشد صفحه اجتماعی یا سایت‌تان بیشتر خواهد شد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، انتشار مطابق روندها یا رویدادهای حساس به زمان است. به عنوان مثال، اگر درباره تعطیلات ملی یا رویدادهای جاری محتوا تولید می‌کنید، بهتر است آن محتوا را در زمان‌های مشخصی منتشر کنید. CMS به شما این امکان را می‌دهد تا پست‌ها را برای زمان‌های مشخصی برنامه ریزی کنید سپس فراموش نمایید چراکه به صورت خودکار، محتوا را منتشر می‌کند.

هزینه تولید محتوای روانشناسی چقدر است؟

هزینه تولید محتوای روانشناسی بسته به نویسنده آن می‌تواند عدد جذابی داشته باشد. اگر سفارش تولید محتوا روانشناسی را به‌عهده یک فرد روانشناس یا کسی که به صورت تخصصی در این زمینه مطالعه دارد، واگذار کنید بی‌شک دستمزد مناسبی را باید به آن شخص پرداخت کنید. صحبت درباره روانشناسی در قالب داستان و تجربیات دانش خاص خودش را می‌طلبد بنابراین، نباید توقع داشته باشید با مبالغ پایین این کار را پیش ببرید وگرنه ضربه مهلکی به مرور زمان به کسب‌وکارتان وارد خواهد شد.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:
 ← هزینه تولید محتوا →

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

کلام آخر

تولید محتوا بهترین روش بازاریابی درونگرا است. وقتی سراغ محتوا تولید روانشناسی می‌روید، اطلاعات رایگان و ارزشمندی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید، تا گره از زندگی یا مشغله‌های فکری خود بگشایند. بنابراین، باید بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست و حسابی، استفاده از انواع محتواهای کاربردی و جذاب در دل مخاطبان زیادی نفوذ کنید. 

در دنیای روانشناسی امروزی که همه چیز متن محور و کلیشه‌ای پیش می‌رود درنظر گرفتن سلیقه مخاطبان خود و خلاقیت در ارائه محتوا و پیدا کردن لحنی به یاد ماندنی تاثیر شگرفی بر رونق کسب‌وکارتان خواهد داشت.بنابراین، از این طریق خواهید توانست مشتریان تعاملات باکیفیت ایجاد کنید.

 

~~ سوالات متداول ~~

1. چطور می‌توان محتوای روانشناسی جذاب ساخت؟

بهترین راه برای تولید محتوا روانشناسی جذاب استفاده از تکنیک داستان سرایی و علم روز با لحن متناسب مخاطبانتان است. از عوامل مهم در جذابیت این سبک محتوا، داشتن صداقت، عمق مطلب، خلق ایده‌های جذاب برای بیان آن و علم بر ذائقه مخاطب است.

2. چالش‌ اصلی تولید محتوا روانشناسی چیست؟

حتی با این درک از علم و روانشناسی تولید محتوا و اشتراک‌گذاری آن در پلتفرم‌های مختلف، تولیدکننده‌های محتوا باید چیزهای زیادی را از طریق آزمون و خطا یاد بگیرند. عواطف و تحریکات ذهنی نقش مهمی در آنچه افراد مایل به اشتراک گذاری هستند را بازی می‌کنند، اما تعیین اینکه چه چیزی در یک مخاطب خاص واکنش ایجاد می‌کند به فرهنگ آن دسته از مخاطبان بستگی دارد. بنابراین وقت آن رسیده است که بازایابان محتوایی کمی علم خود را به‌روز کنند تا بفهمند چه چیزی برای یک مخاطب خاص بهتر است.

3. آیا در تولید محتوای روانشناسی از منابع علمی و به‌روز استفاده می‌شود؟

استفاده از منابع دست‌اول و تخصصی در زمینه روانشناسی ممکن است نیاز به بررسی و جستجوی زیادی همراه باشد. برای مثال بسیاری از مقالات تخصصی از سایت‌های تحقیقاتی مثل گوکل اسکولار قابل دسترسی است. بنابراین، توصیه می‌شود تا حدممکن محتواهای علمی و اساسی را در اختیار نویسنده قرار دهید.

4. موضوعات روانشناسی خوب برای نوشتن چیست؟

+ تقویت هوش کلامی
خودشناسی یا خودآگاهی
+ رشد قبل از تولد
+  فرزندپروری
+ ازدواج و تیپ‌های شخصیتی
+ الگوهای تربیتی
+ مهارت فن بیان
زوج درمانی
+ مهارت‌های زندگی

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود