سبد خرید
بلاگ کسب و کار راهنمای تبلیغات در اینستاگرام : آموزش کامل

راهنمای تبلیغات در اینستاگرام : آموزش کامل

راهنمای تبلیغات در اینستاگرام : آموزش کامل
تاریخ ارسال: 01/02/01
نویسنده: mehrad abedi
مدت زمان مطالعه: 15

اینستاگرام پیشروترین شبکه اجتماعی محتوای بصری است که فرصت فوق العاده‌ای را برای بازاریابان دیجیتال و دارندگان کسب و کارهای مختلف فراهم می‌کند تا به جامعه هدف خود دسترسی پیدا کنند. یکی از برجسته ترین مزایای تبلیغات در اینستاگرام، امکان دسترسی به هزاران کاربر درگیر در تجربه وبگردی آنهاست. اما چگونه می‌توان از این شبکه اجتماعی بیشترین بهره را برای معرفی برند خود به دیگران ببریم؟ برای تبلیغ در اینستاگرام چه شرایطی وجود دارد؟ در این مطلب پاسخ این سوالات را بررسی خواهیم کرد.

مزایای تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای فعالیت‌های اجتماعی است: میانگین نرخ تعامل در این شبکه 3.21 درصد و در مقایسه با 1.5 درصد در تمام شبکه‌های اجتماعی، کاربران اینستاگرام بیشتر احتمال دارد برای محتوایی که می‌بینند نظر بدهند، آن را لایک کنند و یا به اشتراک بگذارند. اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغات اینستاگرام موانع تبلیغات سنتی را از بین می‌برد زیرا مشتریان از یک منبع قابل اعتماد (اینفلوئنسر یا بلاگر) در یک پلتفرم معتبر و معمولی (اینستاگرام) با برند شما آشنا می‌شوند.
هنگامی که یک بلاگر محصول یا خدماتی را در کانال خود توصیه می‌کند، برای فالووهایی که دارد به عنوان یک توصیه قابل اعتماد از طرف یک دوست در نظر گرفته می‌شود. بدیهی است که این مسئله برای برندها بسیار سودمند است، زیرا به آن‌ها دسترسی مستقیم به بازارهای هدف می‌دهد. اصالت نیز یک نکته کلیدی در این میان است. وقتی یک اینفلوئنسر با یک بازار خاص سازگار باشد، به عنوان مثال، لوازم آرایشی بدون ظلم یا مکمل‌های تمرینی گیاهخواری، فالوورهایش آن اینفلوئنسر را به عنوان یک مرجع در آن موضوع نگاه می‌کنند و به توصیه‌های آنها اعتماد می‌کنند.
حقیقت این است که پست یا استوری تبلیغاتی تنها چیزی نیست که برای آن پول می‌پردازید. ممکن است روی یک پست خاص با بلاگر مد نظر خود کار کنید، اما او بعد از گذاشتن پست هم به سؤالات پاسخ می‌دهد و دنبال کنندگان خود را تشویق می‌کند تا برند شما را خریداری کنند. کلید موفقیت با اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از یک رابطه واقعی، معتبر و متعهد است. با داشتن سفیران برند در اینستاگرام، فالوورهای آنها برند شما را یک برند مورد اعتماد و موفق می بینند. در حقیقت، برندها متوجه نمی شوند که چه تعداد مکالمه بین اینفلوئنسرها و پیروانشان رخ می دهد. ممکن است روی یک پست خاص با آنها کار کنید، اما اینفلوئنسر سپس به سؤالات پاسخ می دهد و دنبال کنندگان خود را تشویق می‌کند تا برند شما را خریداری کنند.
در نتیجه، همکاری با اینفلوئنسرها می‌تواند راهی ایده‌آل برای تبلیغ محصولات و برند شما در اینستاگرام باشد.

معایب تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

1- کار با اینفلوئنسرهای نادرست بیشتر از اینکه خوب باشد، ضرر دارد:

زمان و تلاش زیادی برای برندها لازم است تا پیجی مناسب برای کمپین‌های تبلیغاتی خود را پیدا کنند. اگر با اینفلوئنسرهای مناسب همکاری نکنید، می‌توانند به اعتبار برند شما آسیب زیادی وارد کند. بر اساس یک نظرسنجی، ۶۱ درصد از کسب و کارها تشخیص اینفلوئنسرهای مناسب برای کمپین‌های خود را دشوار می‌دانند.

2- اندازه گیری نتایج دشوار است:

شما برای یافتن اینفلوئنسرهای مناسب و راه اندازی کمپین تلاش زیادی می‌کنید، اما اگر نتوانید عملکرد کمپین خود را ردیابی و نظارت کنید، تلاش های شما ممکن است بیهوده باشد. شما باید تجزیه و تحلیل کنید که آیا یک اینفلوئنسر قادر به ارائه نتایج دلخواه است یا خیر. اگر نه، باید کار با آنها را متوقف کنید.

3- ریسک بالا

اگر یک اینفلوئنسر توانایی ایجاد محتوای چشمگیر را نداشته باشد، ممکن است سبب جذب مشتریان مد نظر شما نشود. در چنین مواقعی زمان و پولی که سرمایه گذاری می‌کنید بیهوده خواهد بود.

چطور بهترین روش تبلیغ در اینستاگرام را انتخاب کنیم؟

• هدف خود را مشخص کنید

اول از همه باید در نظر بگیرید که بازار هدف شما چیست، تبلیغات شما چگونه خواهد بود و آیا اینستاگرام با این نیازها مطابقت دارد یا خیر. از آنجایی که اینستاگرام یک پلتفرم رسانه اجتماعی بسیار بصری است، باید یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید که ارزش بالایی برای اجزای زیبایی شناختی و بصری قائل شود. به خاطر داشته باشید که اکثر کاربران اینستاگرام نسل جدید هستند و بنابراین اگر آن گروه‌ها در محدوده جمعیتی هدف شما نباشند، ممکن است اینستاگرام به یک فرصت تبلیغاتی غیرعملی تبدیل شود.
در مقیاسی حتی گسترده‌تر، باید از خود بپرسید که آیا تبلیغات مبتنی بر زیبایی‌شناسی بسیار مناسب برند شما است یا خیر. برای مثال، صنعت مد به دلیل تکیه بر ظاهر اینستاگرام به شدت از اینستاگرام سود می‌برد، اما یک شرکت ماشین آلات سنگین قطعا به این اندازه سود نخواهد برد.

• مشارکت‌های بلند مدت ایجاد کنید

ممکن است تصور کنید که استراتژی بهینه برای بهره‌گیری از اینفلوئنسر مارکتینگ، کار با تعداد زیادی بلاگر است زیرا از این طریق به افراد بیشتری دسترسی خواهید داشت. اما این استراتژی آنقدر هم موثر نیست.
کار کردن با یک اینفلوئنسر، به طور مکرر، در یک دوره زمانی طولانی بسیار منطقی تر است. دلیل محکم آن هم این است که فالوور آن پیج، با مکرر دیدن نام شما کم کم اعتماد می‌کند و اگر در دفعات اول جذب پیج شما نشود، در دفعات بعدی ترغیب خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت با کمی صبوری، این استراتژی در دراز مدت بسیار خوب جواب می‌دهد.

• استراتژی اینستاگرام خود را مشخص کنید

تبلیغات اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کنید تبلیغات شما کجا نمایش داده شود و چه کسی آن‌ها را ببیند و از تفاوت‌های مهم آن با انواع دیگر تبلیغات این است که تبلیغات شما از حساب شخصی منتشر می‌شود. شما فقط باید تصمیم بگیرید که چقدر می‌خواهید برای تبلیغات هزینه کنید، افرادی را که روی آن‌ها کلیک می‌کنند به کجا بفرستید و به چه کسانی دسترسی داشته باشند.

• بهترین صفحه را با توجه به مخاطبانتان انتخاب کنید

ناگفته نماند که باید کسب و کار خود را با پیج‌هایی هماهنگ کنید که با مخاطبان هدف شما تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شما یک برند تناسب اندام باشید، منطقی است که به اینفلوئنسرهایی تبلیغ دهید که پیج‌های فیتنس، سبک زندگی سالم و رژیمی دارند.
برای ارزیابی اینکه آیا مخاطبان پیج با نوع مخاطبان مد نظر شما مطابقت دارند یا نه، باید به مواردی مانند محل زندگی فالوورهای آن پیج، میانگین سنی فالوورها، جنسیت، زبان، درآمد تقریبی و مواردی از این قبیل توجه کنید. البته که هدف ارزیابی کل‌ فالوورها نیست، بلکه یافتن نقطه تقاطعی است که در آن دو مخاطب شما همپوشانی دارند.

نکات مهم برای تبلیغات موثر در اینستاگرام که باید بدانید

1. بایو حرفه‌ای در اینستاگرام داشته باشید

بایو صفحه اولین چیزی است که مخاطبان هنگام ورود به پیج شما می‌بینند و بیشترین تاثیر را در نظر آن‌ها دارد، بنابراین از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. با گذاشتن اطلاعات مختصر و مفید مانند نوع کسب و کار، اطلاعات تماس، آدرس (اگر فروشگاه دارید) و راه‌های ارتباطی واضح و روشن می‌توانید راحت‌تر با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

  آموزش بازاریابی اینستاگرام 

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

2. محتوای مفید و جذاب در صفحه خود داشته باشید

شاید برایتان جالب باشد بدانید حدود ۴۰ درصد از کاربران، پست‌ها و استوری های اینستاگرام را بدون صدا تماشا می‌کنند. به این ترتیب، مهم است که تلیغات خود را به گونه‌ای طراحی کنید که هر دو دسته بتوانند از دیدن آن لذت ببرند. برای این کار از توصیه‌های زیر کمک بگیرید:

• از عناصر بصری برای بیان داستان خود استفاده کنید و پیام کلیدی خود را بدون صدا ارائه دهید.
• برای هر پست یا استوری، زیرنویس اضافه کنید.
• از پوشش متنی برای ارائه پیام کلید خود بدون صدا استفاده کنید.

۹۸.۸ درصد از کاربران به رسانه های اجتماعی از طریق دستگاه تلفن همراه دسترسی دارند، بنابراین بسیار مهم است که طراحی پست‌های خود را مخصوص نمایش در گوشی طراحی کنید و نه لپ‌تاپ. در اینجا چند نکته برای طراحی تبلیغات تلفن همراه آورده شده است:

• هنگام ضبط محتوای ویدیویی، مطمئن شوید که به صورت عمودی (۹×۱۶) فیلم می‌گیرید زیرا برش به ۴×۵ آسان‌تر از حالت افقی خواهد بود.
• مقدار متن در تبلیغات خود را به حداقل برسانید.
• اگر متن اضافه می‌کنید، اندازه فونت‌‌های بزرگی را انتخاب کنید که به راحتی در صفحه نمایش تلفن همراه خوانده شود.
• برای جذب سریع بینندگان، انیمیشن‌ها و تصاویر متحرک را به ویدیوها اضافه کنید.
• ویدیوها را کوتاه نگه دارید (۱۵ ثانیه یا کمتر).

3. یک پیج مرتبط و تخصصی برای تبلیغ انتخاب کنید

یافتن پیج‌های مناسب برای کمپین بازاریابی شما می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد، بنابراین تحقیق و تعیین اهداف روشن برای کمپین بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد تعامل زیاد است، ممکن است منطقی باشد که با میکرو یا نانو اینفلوئنسرها با مخاطبان کمتر اما نرخ تعامل بالاتر همکاری کنید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید آگاهی از برند خود را افزایش دهید، معیارهایی مانند دسترسی افراد تأثیرگذار و ترافیک مفیدتر خواهند بود.

4. توجه داشته باشید فالوورها و سایر اطلاعات صفحه انتخابی واقعی باشد

متأسفانه، این روزها برای پیج‌ها خرید فالوور برای گرفتن تبلیغات بیشتر غیرمعمول ، بنابراین دانستن نحوه شناسایی پیج‌های با فالوور فیک و یافتن افراد معتبر مناسب برای کار بسیار مهم است.
تعداد فالوورهایی که یک اینفلوئنسر دارد به اندازه قبل مهم نیست. از آنجایی که با افزایش تعداد فالوورها، نرخ تعامل کاهش می‌یابد، اینفلوئنسرهایی که فالوورهای کمتری دارند، اغلب نرخ تعامل بالاتری را در پست‌های خود حفظ می‌کنند. در حالی که اینفلوئنسرها با مخاطبان زیاد تمایل به کاهش نرخ تعامل و ارتباط مستقیم کمتر با دنبال کنندگان خود دارند. با این وجود مطمئناً ایده بدی نیست که با اینفلوئنسرهایی که تعداد فالوور بالایی دارند شریک شوید. فقط مطمئن شوید که آنها برای کسب و کار شما مناسب هستند و البته فالوورهای واقعی دارند.

5. کیفیت محتوای صفحه مورد نظر را بررسی کنید

مانند نحوه تحقیق در مورد کیفیت فالوورهای یک پیج، تجزیه و تحلیل محتوایی که یک اینفلوئنسر در تمام پلتفرم‌های خود (از جمله کانال‌های خارج از اینستاگرام) منتشر می‌کند، به شما کمک می‌کند تا درک کامل‌تری از جایگاه آن‌ها داشته باشید. واقعیت این است که زیبا و دیدنی بودن پست‌های یک پیج همیشه مبنی بر جذابیت آن‌ها نیست. اغلب، محتوای واقعی یک پست است که بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

6. نرخ تعامل کاربران را حساب کنید

وقتی یک پیج نرخ تعامل بالایی دارد، به این معنی است که فالوورها به محتوای آن‌ها توجه می‌کنند و با آن‌ها اینترکشن‌ دارند. به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها و آژانس‌های اینستاگرامی از نرخ تعامل برای ارزیابی اینفلوئنسر ایده‌آل استفاده می‌کنند.

به طور کلی، بهتر است حداقل نرخ تعامل ۲-۳٪ را در پست های اینفلوئنسرها مشاهده کنید. نسبت ۴-۶٪ بسیار عالی است، تعامل‌های بیش از ۱۰% هم به عنوان پست‌های وایرال در نظر گرفته می‌شوند. اگر می‌خواهید میزان تعامل یک اینفلوئنسر در اینستاگرام را محاسبه کنید، میانگین تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی که روی پست‌هایشان می‌گیرند را بر تعداد فالوورهایشان تقسیم کنید و سپس در ۱۰۰ ضرب کنید تا عددی بر حسب درصد به دست آورید. همچنین می‌توانید از پیج مورد نظر بخواهید که گزارشی از معیارهای خود ارائه دهند (مانند صفحه نمایش برگه اینسایت خود) یا از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های برای تجزیه و تحلیل این داده‌ها از طرف آن‌ها استفاده کنید.

7. یک تبلیغ جذاب متناسب با صفحه تبلیغ کننده بسازید

از آن جایی که مردم بیشتر از همیشه در معرض محتوای تبلیغاتی هستند، مهم است که خلاق باشید تا از رقبای خود متمایز شوید. محتوای تبلیغاتی باید جذاب باشد و مهم‌تر از همه، بیش از حد تبلیغاتی نباشد. دقیقا به همین دلیل هم هست که که اینفلوئنسر مارکتینگ با کمک بلاگرها می‌تواند یک برگ برنده‌ی مهم برای شما باشد. با اینفلوئنسر مارکتینگ، پیام‌ها به مشتریان هدف شما می‌رسند، بدون این که مصنوعی یا تبلیغاتی به نظر برسند.

8. صفحه فرود مناسب برای سایت خود طراحی کنید

داشتن یک وبسایت کاربردی در کنار پیج اینستاگرام شما را حرفه‌ای‌تر جلوه می‌دهد و البته کالا یا خدمات خود را نیز راحت‌تر می‌توانید در اختیار مخاطبان قرار دهید. بنابراین مهم است که صفحه اول سایت خود را بسیار حرفه‌ای و جذاب و در عین حال ساده طراحی کنید تا مخاطبی که داخل سایت می‌شود راحت‌ بتواند با آن کار کند.

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

بیشتر بخوانید:

 ← تولید محتوا در اینستاگرام  

⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔⏔

9. در زمان انتشار تبلیغ فعالیت مفید در صفحه خود داشته باشید

یک نکته مهم این است که فکر نکنید آپلود استوری یا پست تبلیغاتی شما مرحله آخر است. این تنها شروع ماجرا است. بهتر است زمان تبلیغ را جوری هماهنگ کنید که در زمان بارگذاری تبلیغ آنلاین باشید. پست‌ها و استوری‌های مرتبط با تبلیغ را در صفحه‌ی خودتان نیز پست کنید و به کامنت‌های افراد پاسخ دهید. اگر کسی سوالی دارد در اسرع وقت او را راهنمایی کنید و از همین طریق تعامل خود را با افراد جدید بالاتر ببرید.

10. تبلیغات انجام شده را آنالیز کنید

اجرای یک کمپین تبلیغاتی به تنهایی کافی نیست. علاوه بر آن باید اطمینان حاصل کنید که کمپین مورد نظر، نتایج ایده‌ال را در بر داشته است یا سودآوری کافی را داشته است؟ همچنین می‌توانید ببینید که آیا تغییرات و بهبود خاصی برای دفعه بعد که می‌خواهید به جایی تبلیغ بدهید لازم دارید یا خیر.

هزینه تبلیغات در اینستاگرام چقدر است؟

هزینه تبلیغات در پیج افراد هیچ فرمول مشخص ندارد. عدد این هزینه به نوع تبلیغ (پست، استوری، ویدیو و ...)، میزان فالوورها و بزرگ بودن پیج هدف و مخاطبان مد نظر شما بازمی‌گردد. البته پیج‌های کوچک ممکن است با دریافت کالا یا خدمات به جای پول نیز برای شما تبلیغ کنند.

چه صفحاتی را برای تبلیغ در اینستاگرام انتخاب کنیم؟ 

اینفلوئنسرها و بلاگرهای اینستاگرامی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و هر یک با توجه به هدف شما، ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

+ نانواینفلوئنسرها

همانطور که از اسمشان هم مشخص است این دسته از بلاگرها فالوورهای زیادی ندارند (مثلا حدود هزار نفر). اما این اصلا به این معنی نیست که آن‌ها به درد تبلیغات نمی‌خورند. اتفاقا از آن جایی که دایره فالوورهای این افراد کوچک است، می‌توانند خیلی راحت‌تر با فالوورهای خود آشنا شوند و با آن‌ها تعامل بالاتری دارند. در کل نرخ تعامل‌ در این پیج‌ها بیشتر است بنابراین برای کسب و کارهای کوچک و خانگی گزینه‌ای عالی به نظر می‌رسند.

+ میکرواینفلوئنسرها

میکرواینفلوئنسرها در مرحله‌ی بعد قرار می‌گیرند. یعنی با تعداد فالووهایی حدود ۱۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰۰ نفر. معمولا این افراد تازه دارند به دنیای اینفلوئنسری و کسب درامد از این راه وارد می‌شوند. به همین دلیل هم تمابل بسیار بیشتری نسبت به نانواینفلوئنسرها به تبلیغات و همکاری دارند. در عین حال همچنان اهمیت بسیاری به رابطه با فالووهای خود می‌دهند و گزینه‌ی خوبی برای تبلیغات محسوب می‌شوند.

+ ماکرو و مگااینفلوئنسرها

این دسته دیگر بلاگرهایی هستند که احتمالا تا به حال اسمشان را شنیده‌اید و به نوعی معروف محسوب می‌شوند. ماکرو اینفلوئنسرها بین ۱۰۰k تا ۱ میلیون نفر فالوور دارند و افراد با فالوورهای بیشتر هم مگااینفلوئنسر محسوب می‌شوند.

با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان گفت موثر بودن تبلیغات نسبت مستقیمی ندارد و اینگونه نیست که هرچه با اینفلوئنسر بزرگ‌تری در ارتباط باشید، نتایج بهتری هم بگیرید. در نهایت یک توصیه کلی این است که اگر محصول یا خدمات شما کوچک است یا فقط برای عده خاصی مفید است پیجی کوچک در حوزه خود را پیدا کنید. در مقابل اگر برندی بزرگ با کاربردهای عمومی دارید، می‌توانید به سراغ اینفلوئنسرهای بزرگ‌تر هم بروید.

کلام آخر

مخاطبان زیادی در اینستاگرام وجود دارد، به طوری که این اپلیکیشن تاکنون به بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه رسیده است که عدد فوق‌العاده‌ای است. اگر حتی چند دقیقه را در اینستاگرام سپری کرده باشید، به احتمال زیاد با یک اینفلوئنسر یا بلاگر مواجه شده‌اید. با پیاده سازی اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام، می توانید آخرین محصولات خود را تبلیغ کنید، مشتریان جدیدی به دست آورید و مستقیماً با مشتریان فعلی خود ارتباط برقرار کنید.
 

~~ سوالات متداول ‍‍~~

1. آیا تبلیغات در اینستاگرام برای پیج‌های کوچک و خانگی هم به صرفه است؟

بله. شما با هر اندازه‌ی کسب و کاری می‌توانید پیجی مناسب را برای تبلیغات بیابید، برای مثال پیج‌ شبیه به خودتان یا بلاگرهایی که تازه کار خود را شروع کرده‌اند و نانواینفلوئنسر محسوب می‌شوند.

2. چگونه می‌توان میزان موفقیت یک تبلیغ اینستاگرامی را بررسی کرد؟

با تطبیق نتایج با میزان هدف خود، بررسی تغییرات در نرخ تعامل، افزایش فروش کالا/خدمات و البته افزایش فالوورها می‌توان موفقیت کمپین را بررسی کرد.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

کامنت شما با اسم نمایش داده میشود